Horečka
Horečka nebo zvýšená teplota může být projevem různých onemocnění. Až v 90% je však na příčině infekce, nejčastěji bakteriální nebo virová. Chřipce zda angíně provázené horečkou se za svůj život nevyhne asi nikdo. Horečka je však příznakem i jiných nemocí. Mohou ji způsobit onkologické choroby, autoimunitní onemocnění, různé vzácné nemoci, ale i obyčejné očkování. I metabolicko-endokrinní poruchy mohou být doprovázeny zvýšenou teplotou nebo horečkou.
Nemoci s tímto příznakem
Příčiny zvýšené teploty
Na svědomí ji mají tzv. pyrogeny a toto pojmenování si nevysloužili náhodou. Pochází z řeckého slova „pyros“, které znamená oheň. Pokud máte pocit, že hoříte, způsobily to právě tyto látky. Tedy ne zcela. Stojí na začátku celého řetězce dějů, jehož výsledkem je horečka, únava, bolesti hlavy a všechny ty nepříjemné příznaky chřipky či jiných onemocnění.
Odkud se pyrogenů berou? Do našeho těla vniknou většinou z vnějšího prostředí, jako součást mikroorganismů způsobujících infekce. Bílé krvinky se zaktivizují a začnou vytvářet látky, které v mozku stimulují tvorbu prostaglandinů, což způsobí, že se termoregulační centrum v mozku přestaví na vyšší teplotu. Toto centrum se nachází v hypothalamu a funguje jako jakýsi vnitřní termostat. Když se účinkem prostaglandinu přestaví na vyšší teplotu, celý organismus začne na její zvýšení pracovat. Pocity, které to vyvolává, známe všichni. Zdá se nám, že je nám zima a někdy dostaneme dokonce třesavku, protože kontrakce svalů produkují teplo. K zabránění vzniku prostaglandinů a tím i horečky se podává acylpyrin, paracetamol nebo ibuprofen. Všechny tyto léčiva totiž blokují jejich tvorbu, a tím účinně tlumí horečku.
Měření teploty
I když se za normu považuje 36,7 º C, nejde o absolutní hodnotu. Normální teplota se individuálně liší a pohybuje se v závislosti na denní nebo noční hodině. Teplotu může ovlivnit i příliš teplé oblečení, nálada nebo fyzická námaha.
Pokud máte teplotu 37,5 º C až 37,9 º C, jde o zvýšenou teplotu o více než 1 ºC nad normu. Pokud teploměr ukáže 38,5 º C, tak máte horečku. Uvedené hodnoty se týkají měření v podpaží. Pokud se teplota měří v konečníku, získané hodnoty jsou v průměru o 0,5 º C vyšší.
od 36,5 do 37,0 º C | - průměrná tělesná teplota |
od 37,5 do 38,0 º C | - zvýšená teplota (nazývá se subfebrilita) |
od 38,0 do 39,5 º C | - lehká horečka |
nad 39,5 º C | - vysoká horečka |
Péče o dítěte s teplotou
- Při mírně zvýšené teplotě do 38 º C nepodáváme antipyretika (léky na snižování teploty). Dbáme na dostatečný přísun tekutin a opakovaným měřením teploty sledujeme její vývoj.
-
Při lehké horečce nad 38 º C zahájíme léčbu antipyretiky.
- Do 10. roku života dítěte nepodáváme kyselinu acetylosalicylovou. Známe ji jako Acylpyrin, Superpyrin, Atilen sirup.
- Pro děti je určen paracetamol. Tato účinná látka je v různých přípravcích pod názvem Paralen, Panadol, Plicet, Mexalen, Calpe, Coldrex, Guyany, Korylan, Scutamyl, Valetol.
- Paracetamol je také v různé lékové formě: tabletky, čípky čili čípky, sirupy.
- Pokud dítě má průjem, podáme mu tabletku. Pokud dítě zvrací, podáme mu čípek.
- Dalším antipyretika je ibuprofen, v lékové formě Brufen sirup.
- Také musíme dbát na to, abychom v panice nepodali najednou celodenní dávku, protože i antipyretika mohou dítě otrávit při předávkování.
Srážení teploty
Pokud teplota navzdory podání antipyretika neklesá do 30 minut, začneme teplotu srážet pomocí vlažné vody - sprchy nebo zábalu. Teplotu srážíme pokud neklesne na 38,5 º C. Teplotu srážíme pomaleji, ne prudce.
Jak dělat zábaly:
- plenku nebo ručník namočíme ve vlažné vodě,
- obtočíme hrudník dítěte od podpaží po dolní okraj žeber,
- neschladzujeme bříško, nohy, ruce. Při zchlazování rukou a nohou bychom mohli vyvolat periferní šok. Ruce a nohy jsou pro poruchy cirkulace při vysokých teplotách i tak chladné,
- zábaly vyměňujeme přibližně po 5 min,
- snažíme se vždy po 10 - 15 min. teplotu přeměřit,
- se zábaly nebo sprchou skončíme po poklesu teploty na 38,5 º C.
Sprchu mají některé děti raději, protože to berou jako koupání. Použijeme vlažnou, ne studenou vodu. Nenecháme dítě sedět ve vlažné vodě, aby nenachladlo na močové cesty.
Kdy navštívit lékaře?
- Pokud se horečka dostaví u dítěte mladšího než 4 měsíce. U dětí mladších 6 let může horečka 39 º C a více (měřená v ústech) vyvolat křeče
- Při horečce vám tuhne krk
- Tělesná teplota je vyšší než 40 ºC a nepomáhají žádné domácí metody
- Horečka trvá více než 5 dní