Žlutá zimnice
Žlutá zimnice (Yellow fever) patří mezi infekční nemoci. Postihuje vnitřní orgány a je spojený s krvácivým syndromem. Úmrtnost na žlutou zimnici je cca 25-50%
Latinsky: Febris flava
Další názvy: Yellow Jack, Yellow fever
Příznaky
Očkování
Týká se části těla
Diagnóza
Původce žluté zimnice
Původcem patří mezi flaviviry a je přenašečem komárem Aedes aegypti a Aedes africanus. Zdrojem infekce je nakažený člověk a opice.
Výskyt
Žlutá zimnice se vyskytuje hlavně v oblasti tropů a subtropů Afriky a jižní Ameriky. Existují dva typy nemoci – městský a lesní typ.
Průběh a projevy
Inkubační doba je cca 3-6 dní.
V prvním stádiu žlutou zimnici provází horečka, zimnice, bolest hlavy, zad, nevolnost, zvracení, závratěmi, slabostí.
Druhé stádium žluté zimnice je charakterizováno poklesem horeček, ústupem bolestí a nevolností.
Toto stádium je pouze přechodné, následuje třetí stádium, kdy teplota opět stoupá a stav pacienta se zhoršuje. Obličej je bledý, pacient krvácí do kůže, sliznic či trávicího traktu. V takovém případě nemocní zvrací krev a má černou stolici, může také krvácet z nosu či pohlavních orgánů. Také oči jsou podlité krví. Dochází k poruše funkce ledvin a jater. Játra jsou zvětšená a bolestivá. Kůže pacientů je žlutá jako následek žloutenky. Od tohoto symptomu se také odvíjí jméno nemoci.
Léčba žluté zimnice
Naneštěstí neexistuje účinná léčba na žlutou zimnici. Léčba je tedy založena jen na mírnění příznaků. Je nutný klid na lůžku, udržení vnitřního prostředí, rehydratace, dieta nezatěžující játra a ledviny. Při selhávání ledvin se provádí hemodialýza, při velkých krevních ztrátách se podává krevní náhrada a vysoké dávky vitamínu K.
Pokud pacient žlutou zimnici přežije, vyléčí se a nemoc nezanechává následky.
Prevence proti žluté zimnici
Preventivní programy jsou určeny pro místní lidi a také pro cestovatele, kteří jedou do rizikových oblastí. Jedná se o očkování na žlutou zimnici. Vakcína má účinnost za 10 dní po aplikaci a vydrží až 10 let.
Autor: Drahomíra Holmannová