Neštovice

Plané neštovice patří k nejčastějším infekčním onemocněním. Jedná se o vysoce nakažlivou nemoc, kterou trpí převážně děti. Každý rok se planými neštovicemi nakazí desítky tisíc dětí. Nejčastěji jde o děti ve věku od 3 do 10 let. Nakazit se ale planými neštovicemi mohou i dospělí. U nich může mít toto onemocnění vážnější průběh. S rostoucím věkem totiž roste nebezpečí komplikací. Velký pozor by si měly dát hlavně nastávající matky. Virus prochází i placentou a způsobuje těžké vrozené defekty.

Plané neštovice

Latinsky: Variola, Variolus, Varicella

Další názvy: plané neštovice

Příznaky

Očkování

Týká se části těla

Diagnóza

Plané neštovice jsou způsobeny lidským Herpes virem. Přesněji jde o DNA vir HHV-3. Jeho blízkými příbuznými jsou viry odpovědné za vznik oparů či mononukleózy.

Jedná se o vysoce nakažlivé onemocněním, které se šíří nejen vzduchem, ale i přímým kontaktem s nakaženým. V uzavřeném prostoru se tímto onemocněním nakazí až 90 % lidí. Tedy skoro všichni, kdo nemají v těle proti tomuto onemocnění protilátky. Epidemie planých neštovic vypukají jednou za dva až čtyři roky. Nejkritičtějším obdobím bývá zima a začátek jara. Komplikovaný průběh onemocnění se objevuje u pubescentů, adolescentů, novorozenců, těhotných žen a lidí s oslabeným imunitním systémem.

Příznaky neštovic

Inkubační doba tohoto onemocnění je 14 až 16 dní. Po uplynutí tohoto období se objevují první příznaky. Může jít o horečku, zimnici, žaludeční potíže, průjem, svědění či bolest kůže v místech, kde se později objeví vyrážka. Tyto příznaky předcházejí ty klinické o 3 až 4 dny. Vyrážky se nejdříve vyskytují na hlavě a pak se šíří přes trup a končetiny. Objevit se ale mohou i na sliznici nosohltanu, sliznici horních cest dýchacích, v konečníku či na očních víčkách. Vyrážky se netvoří najednou, ale v jakýchsi vlnách. Vyrážky se pak po několika dnech mění na puchýřky. Ty jsou velké 3 až 6 mm. Jejich počet se pohybuje od dvou set do tří set. Někteří pacienti jich mohou mít výrazně méně či naopak více. Do 6 až 8 hodin se puchýřky přemění na krusty. Tato akutní fáze onemocnění trvá asi 7 dní. Dalších 20 dnů zabere hojení kožních projevů tohoto onemocnění.

Nakažená osoba je infekční jeden nebo dva dny před výsevem vyrážky a šest až sedm dní po prvním výskytu. Nemoc přenáší kapénkami vznikajícími při mluvení, kašli nebo kýchání, z nakaženého člověka na osoby v okolí.

Léčba planých neštovic

K léčbě planých neštovic není potřeba žádných léků. Tělo se s tímto onemocněním obvykle vypořádá samo. Tlumí se akorát příznaky tohoto onemocnění. Nemocný může obdržet od lékaře léky proti horečce či proti svědění. Puchýřky by se neměly ošetřovat, ale nechat volně dýchat. Když je to nutné, tak se puchýřky doporučuje ošetřovat tekutým pudrem či antiseptickou mastí. To zabrání další infekci, zmírní svědění a vyrážky rychleji vysychají. Osobám se špatnou obranyschopností by měli být podány protilátky jako acyklovir či lidský varicella zoster imunoglobulin. Pacient nebo jeho nejbližší by o nemoci měli dát vědět praktickému lékaři. Kdokoli, kdo dostane plané neštovice, by měl zůstat doma v izolaci až do jejich odeznění. Pacienti s komplikacemi musí být hospitalizováni. Komplikacemi se rozumí sekundární bakteriální infekce zapříčiněná stafylokoky, zápal plic, zánět mozkových blan, zánět jater.

Je důležité, aby si nemocný puchýřky neškrabal. Svědění k tomu svádí, ale je třeba tento pocit překonat. Při nedodržení doporučení hrozí zanícení a vznik další infekce, což vyléčení komplikuje.

Prevence

Nemoc lze předcházet i očkováním. U nás je vakcinace dobrovolná. Zdravotní pojišťovny ji nehradí. Očkování je vhodné jak pro dospělé, tak i děti od 1 roku. Očkování by měli zvážit všechny osoby, které s malými dětmi pracují. Dětem od jednoho roku do 12 let se aplikuje jedna dávka. Děti starší jak 12 let a dospělí, jsou očkováni nadvakrát. Dávky by měly být podány v rozmezí šesti týdnů. Účinnost očkování u dětí do 13 let je skoro 100%, u dospělých je účinnost o něco nižší, asi 90 %.