Zápal plic
Zápal plic (pneumonie) je infekční onemocnění postihující tkáň plic, doprovázené přítomností tekutin v plicních sklípků - alveolů (tam probíhá výměna vzduchu mezi ovzduším a krví a za normálních okolností jsou naplněné vzduchem).
Latinsky: Pneumonia
Další názvy: pneumonie, zánět plic, bronchopneumonie, komunitní pneumonie, nozokomiální pneumonie, aspirační pneumonie, inhalační pneumonie
Příznaky
Očkování
Týká se části těla
Diagnóza
Při pneumonii, zánětu nebo infekci plic, vzniklá tekutina nebo hnis ucpává část plic, což je překážkou vstupu kyslíku do organismu. Všechny buňky v těle potřebují pro svůj život kyslík. Při každém nádechu vstupuje vzduch obsahující 21% kyslíku přes nos nebo přes ústa do dýchacích cest. Postupně prochází hrtanem, průdušnicí a průduškami do plic. Cestou se očišťuje a ohřívá. V plicích nastává výměna dýchacích plynů (kyslíku a oxidu uhličitého), což umožňuje přívod kyslíku k buňkám.
Vždy je přítomna infekce, to znamená, že není možné zápal plic dostat jen z nachlazení. Infekce je nejprve v horních cestách dýchacích. Pokud postupuje niž, tak se projeví jako zánět průdušek. Za určitých okolností infekce postoupí ještě níž, usadí se v plicích a způsobí zápal plic. Pokud infekce napadne i plicní obaly, projeví se bolestí hrudní stěny.
Příznaky zápalu plic
Klinické příznaky se liší v závislosti na typu pneumonie.
Bakteriální pneumonie
- horečka nad 38,3 °C
- zimnice
- suchý kašel
- vykašlávání hlenu, mohou objevit stopy krve (Streptococcus)
- při aspirační pneumonii může být hlen zelené barvy
- Bolesti na hrudi - ostré, zejména po nádechu
- mělké dýchání
- bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, slabost
- bolesti břicha
- vyčerpanost
Virová pneumonie
Začíná běžnými příznaky zánětu horních cest dýchacích - suchý kašel, zvýšená teplota (méně 38,3 ° C), bolest hlavy, krku, kloubů a svalů, rýma.
- kašel je suchý, dráždivý, ale možné je i vykašlávání hlenu
- bolesti na hrudi jsou vázány na dýchání, většinou postihují jen jednu stranu
- zimnice
- mělké dýchání
- nevolnost, zvracení, průjem
Mykoplazmová pneumonie
- zdlouhavý průběh
- bolest hlavy
- zvýšená teplota
- suchý kašel
- rýma
- bolest hlavy
- bolest svalů a kloubů
- písklavé zvuky během dýchání
Léčba
Vždy klid na lůžku, dostatek tekutin, vitamínů, lehká strava.
Léky na odkašlávání, léky na snižování teploty.
Antibiotika se podávají při potvrzení bakteriální příčiny, ale většinou i při virovém zánětu k zabránění komplikací a jako prevence přemnožení bakterií v oslabeném plicní tkáni. Není to léčba na zlikvidování virů, protože ty na antibiotika nereagují.
Léky na zabránění množení virů se používají jen u velmi rizikových skupin. Dítě s normálním imunitním systémem zápal plic při běžné léčbě zvládne samo.
Komplikace při zápalu plic
Komplikace mohou nastat u malých dětí a starých lidí. K závažným komplikacím patří rozšíření infekce na obaly plic tzv. pleuritida, nebo rozšíření infekce do krve a tím ke všem orgánům těla tzv. sepse. U bakteriálních infekcí, hlavně způsobených stafylokokům, se mohou tvořit ložiska infekce v plicích, které jsou často velmi odolné k léčbě a mohou hlavně u malých dětí způsobit i úmrtí.
Prevence
Chránit dítě před každou infekcí.
V období zvýšeného výskytu virových onemocnění vyloučit návštěvu prostor s velkým množstvím lidí (nákupní centra, kina).
Důsledně přeléčit každou virovou i bakteriální infekci.
Pokud má dítě teplotu, klidový režim, pozorování.
Zamezit kontaktu s nemocnou osobou.
Otužování, správná výživa, správný denní režim, pitný režim.
Zvážit očkování proti chřipce a pneumokokům.