Listerióza
Listerióza je bakteriální onemocnění, které nejčastěji postihuje těhotné ženy, novorozence a seniory. Proto je potřeba v těhotenství dbát na správnou životosprávu a vyvarovat se určitým druhům jídla, které si v tomto článku napíšeme. U zdravého dospělého člověka může listerióza probíhat nebo může člověk cítit malou únavu či trávicí obtíže.
Latinsky: listeriosis
Další názvy: Listerie, Listeriosa
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Zdroj nákazy Listeriózou
Zdroj nákazy je v tomto případě jasný – nedostatečná tepelná úprava potravin. Proto by se především těhotné ženy měly vyvarovat syrovému masu, neomyté zelenině, zrajícím sýrům a lahůdkovým pomazánkám. Při nákaze plodu je bohužel často následkem smrt nebo veliké poškození mozku.
Inkubační doba Listeriózy
Inkubační doba je kolem 3 týdnů a bez antibiotik nemá plod, novorozenec, oslabený člověk (HIV, rakovina, cirhóza jater, oslabená imunita, DM) žádnou šanci. Úmrtnost je v tomto ohledu vysoká. Listerióza se bohužel může také přenášet jako nozokomiální nákaza (nemocniční) a to jak na odděleních následné péče, tak na novorozeneckém onemocnění. Jsou známé také případy kdy došlo k nakažení stykem se zvířaty či nákazu přes oko a kůže při práci s drůbeží či na novorozeneckém oddělení.
Bakterie listerióza dokáže přežívat a množit se od - 4°C až do 45°C, takže to, že dáte potraviny do ledničky či do mrazáku, tím se jí nezbavíte. Jediným účinným zničením této bakterie je vařit jídlo alespoň 10 minut při teplotě 70°C, nejlépe však několik minut projít varem.
Komplikace
Nejčastější komplikací tohoto onemocnění u zdravého člověka je poškození nervů, bakterémie (listerióza se dostane do krve a do celého těla), zánět mozkových blan, tyto věci mohou vést k celkovému kolapsu organismu, kómatu a následné smrti.
Prevence
Jedinou prevencí tohoto onemocnění jsou kvalitní potraviny, které jsou dobře zpracovány. Mytí rukou, mytí veškeré zeleniny, ovoce a tepelně zpracované masné výrobky.
Autor: Lucie Kliková