Prasečí chřipka
- příznaky prasečí chřipky
- přenos prasečí chřipky
- ochrana před nákazou
- léčba
- zpět na obecné informace o chřipce
Virus kmene A/H1N1 (nazývaný Prasečí chřipka, nebo také mexická chřipka, „mexická prasečí chřipka“, Swine flu, nová chřipka) je kombinací prasečího, ptačího a lidského viru chřipky a je přenosný na člověka.
Latinsky: Catarrhus epidemicus, Febris catarrhalis, Gravedo, Grippa, Influenza
Další názvy: mexická chřipka, Swine flu, chřipka A/H1N1, nová chřipka
Příznaky
Očkování
Diagnóza
Prasečí chřipka je onemocnění horních cest dýchacích, které často způsobuje komplikace ve formě zápalu plic av některých případech vede až k smrti. Onemocnění postihuje všechny věkové skupiny.
Příznaky prasečí chřipky
Příznaky jsou jako při běžné sezónní chřipce: horečka na 39 stupňů, zimnice, únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, bolesti v krku a kašel.
Někteří pacienti trpí průjmem a zvracením.
V případě, že se u osoby, která byla v postižených oblastech vyvinou klinické příznaky chřipky, je nezbytné okamžitě kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. Pokud je osoba, která se vrátila z postižených oblastí zdravá, není důvod vyhledání infektologové, ale když se projeví příznaky akutního respiračního onemocnění, třeba zmínit cestovatelskou anamnézu.
Přenos prasečí chřipky
Přenos probíhá z člověka na člověka kapénkově vzduchem (např. při kašlání, kýchání nebo i při vyprávění), nebo přímým kontaktem (podávání rukou - neumyté ruce). Onemocnění se projeví po 1 - 8 dnech, avšak je vysoce přenosné od začátku nakažení.
Ochrana před nákazou
Osobám cestujícím do zahraničí, zejména do zemí výskytu lidských případů prasečí chřipky, doporučujeme zvážit nutnost své cesty. Cestovatel se vystavuje riziku, že může onemocnět, nebo se může dostat do oblasti, která bude uzavřena a cestovateli nemusí být umožněno vycestovat ze země zpět domů.
V případě uskutečnění cesty doporučujeme:
- dodržovat základní hygienické návyky (zejména časté mytí rukou vodou a mýdlem),
- používat ochrannou roušku na nos a ústa,
- vyhýbat se prostorem s vysokou koncentrací lidí,
- vyhýbat se kontaktu s nemocnými osobami.
Léčba
Na prasečí chřipku nejsou k dispozici žádné vakcíny obsahující současný virus chřipky prasat, který způsobuje onemocnění u lidí. Není známo, zda současná lidská vakcína proti chřipce zabezpečuje ochranu.
Léky, kterými se dá prasečí chřipka léčit - jde o antivirové léčiva, používané v některých případech při výskytu sezónní lidské chřipky.