Úplavice

Pod zajímavým latinským názvem shigelóza se neskrývá nic jiného než úplavice, která postihuje zažívací trakt s vysokým procentem nakažení. Jedná se o bakteriální onemocnění, které vzniká při kontaktu s kontaminovanou potravou nebo přímým kontaktem s postižením.

Úplavice v zažívacím traktu

Latinsky: shigellosis

Další názvy: shigelóza, bacilární úplavice, bakteriální úplavice, dyzentérie

Příznaky

třesavka

Týká se části těla

Diagnóza

Bakterie se začínají velice rychle rozmnožovat v tenkém střevě, ale teprve v tlustém střevě nadělají největší paseku. Zde rozkládají jednotlivé vrstvy střeva a vznikají nekrotické léze. Shigelóza je nejnakažlivější střevní nákaza. V České republice vzniká toto onemocnění nejčastěji u dětí v letních měsících. Na světe je výskyt četnější, odhadem několik stovek milionů lidí ročně.

Příznaky úplavice

Jak se nemoc projevuje? Jedná se o velice bolestivý průjem s velkými křeči v břiše. Stolice je vodnatá s příměsí krve a hlenu. Typické jsou také vysoké horečky, třesavka a malátnost. U dětí a starých lidí je průběh velice nebezpečný a je potřeba hospitalizace, aby bylo tělo opět zavodněno. Onemocnění vzniká náhled, inkubační doba je 1 až 3 dny od nákazy.

Léčba shigelózy

Jestliže trpíte horečkou a urputným průjmem, okamžitě vyhledejte lékaře, který vám odebere vzorek stolice a pošle vás do nemocnice na pozorování. Pokud se u vás prokáže úplavice, bude vám nasazena antibiotická léčba a klidový režim. Důležitou částí je tzv. rehydratace, kdy vám budou dodávány tekutiny infuzí. Velice důležité je také dodržování dietního opatření.

Prevence

Nemoc je typickým onemocněním špinavých rukou! Proto je jednou z nejúčinnější prevencí mytí rukou, potravin a při návštěvě zemí, kde není hygiena příliš dobrá, nepít nebalenou vodu.

Shigelóza je nepříjemné střevní onemocnění, které se může objevit v jakémkoliv věku. Je velice důležité vyvarovat se znečištěným potravinám. Komplikací mohou být střevní abces, protržení střev nebo kolaps organismu.

Autor: Lucie Kliková DiS.