Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je v našich podmínkách značným rizikem. Přenašečem viru způsobujícím klíšťovou encefalitidu je klíště Ixodes ricinus.

přisáté klíště

Další názvy: klíšťový zánět mozku, klíšťovka

Příznaky

Očkování

Týká se části těla

Diagnóza

Klíště a jeho vývoj

Klíšťata, než se z nich stanou dospělí jedinci, vystřídají tři hostitele. Celý proces trvá přibližně 1-4 roky. I nedospělí jedinci se živí krví a mohou být nositeli viru klíšťové encefalitidy. Larva cca 0,8 mm se přisává na hostitele, poté odpadá a mění se v nymfu cca 1,2-1,5 cm. Po nasátí a odpadnutí se nymfa přemění v dospělce.

Největší výskyt nakažených klíšťat se udává v oblastech jižních Čech, podhůří Šumavy, na Plzeňsku, Podyjí aj.

Původce

Virus způsobující klíšťovou encefalitidu patří do rodu flavivirů, stejně jako např. žlutá zimnice, japonská encefalitidy. Velká část flavivirů patří mezi arboviry, což jsou takové viry, které jsou přenášeny klíšťaty a komáry, tedy členovci.

Přenos viru

Virus klíšťové encefalitidy je přenesen kousnutím klíštětem, je ale možné nakazit se neupraveným mlékem od nakažených zvířat.

Virus přežívá v teplokrevných zvířatech, nejčastěji hlodavcích, kteří jsou jeho rezervoárem.

Po přenosu viru do místa kousnutí se tento rychle dostává do nitra buněk v okolí rány, do mízních uzlin, kde dochází k pomnožení, a odtud se potom dostává do jiných orgánů, nejčastěji pak mozku.

Příznaky nákazy klíšťovou encefalitidou

Inkubační doba nákazy je 7-14 dní, může být i delší.

Nemoc má dvoufázový průběh, v první fázi se objevují chřipkové příznaky – bolesti hlavy, únava, bolesti kloubů, horečky, průjmy, nevolnost, ale i třeba kašel, bolest v krku. Nemoc může bez dalšího pokračování sama odeznít…, ale může také okamžitě nebo po bezpříznakovém období přejít do druhé fáze, někdy dokonce první fáze chybí zcela. Ta je charakterizována krutými bolestmi hlavy s horečkami. Přidává se světloplachost, zvracení, nevolnost. Dochází ke ztuhnutí šíje, svalovému třesu, obrnám, závratím, poruchám spánku, paměti, dezorientaci.

Po prodělané klíšťové encefalitidě mohou zůstat trvalé následky, může i skončit smrtí. Trvalé následky jsou ve formě obrn horních končetin, bolestí hlavy, poruch koncentrace, změn nálad atd.

Vyšetření

  • Odběry krve na protilátky proti klíšťové encefalitidě, ty ovšem ještě nemusí být vytvořeny, nebo naopak mohou být přítomny, i když člověk nemocen není, např. po očkování.
  • Krevní rozbor – zvýšené množství bílých krvinek, CRP
  • Odběr mozkomíšního moku lumbální punkcí, ve kterém se objevují bílé krvinky, větší množství bílkovin.
  • Vyšetření očního pozadí, které dává obraz o nitrolebním tlaku.

Léčba klíšťové encefalitidy

Jako všechna virová onemocnění se léčí hlavně symptomaticky za hospitalizace. Je nutné dodržovat absolutní klid. Dbá se na zbavení pacienta krutých bolestí hlavy a horeček. Pokud pacient zvrací, je důležité ho dostatečně hydratovat a doplnit ztracené minerály.

Prevence klíšťové encefalitidy

Nejvýznamnější prevencí je očkování, které se podává ve třech dávkách, musí se přeočkovávat za 3 roky jednou dávkou.

Repelenty a vhodné oblečení jsou možností, jak se chránit před přisátím klíštěte. Do přírody si oblékáme dlouhé kalhoty, jež dáváme do ponožek, pevné boty, to proto, aby se klíště nedostalo na pokožku nohou a zachytilo se na ní.  Samotnou kůži pak můžeme potřít repelentem, který klíště odpudí.

Je nutné mít na paměti, že proti klíšťatům je dobré chránit i naše mazlíčky, kteří pak mohou klíště přinést do našich domovů.

Pokud máme klíště přisáté, je důležité s ním opatrně manipulovat. Je důležité z rány odstranit hlavičku. Mnohdy je lépe vyhledat lékaře, než se pokoušet klíště odstranit sám.

Autor: Drahomíra Holmannová