Zrychlený tep
Mezi časté příznaky nemocí patří zrychlený tep. Ať už se jedná o onemocnění srdce, cév, mozku, plic nebo například stresové situace, vždy je přítomen zrychlený tep. Pokud na sobě pozorujete v klidovém režimu zrychlený tep nebo vám najednou začne srdce rychleji bít, aniž byste dělali nějakou namáhavou práci, zbystřete a raději si zajděte k lékaři. Zrychlený tep nikdy neznačí nic dobrého a je potřeba zahájit léčbu. Samozřejmě s ohledem na situaci, kdy se zrychlený tep objeví naprosto fyziologicky. Zrychlený tep je patologický v situacích kdy jste v klidu.
Další názvy: tachykardie, zrychlení tepové frekvence, zvýšení srdeční činnosti
Nemoci s tímto příznakem
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Zrychlený tep může být přítomný v stresových situacích, při pohovoru, maturitě, schůzce, poskytování první pomoci, při sportovním výkonu. Pokud se tep vrátí do několika desítek minut do normálu od skončení této situace je vše v pořádku a je to fyziologická odezva organismu. Při závažnějším onemocnění srdce, plic či nervové poruše může být přítomen zrychlený tep, který značí, že se něco v našem těle děje.
Měli byste pociťovat další příznaky, které vedou k odhalení diagnózy. My si popíšeme nejznámější situace a nemoci kdy se zrychlený tep objevuje a kdy je zapotřebí vyhledat lékaře.
- Infarkt myokardu – civilizační onemocnění, které je velkým problémem moderní doby. Akutní stav, kdy se ucpe jedna z hlavních tepen, která zásobuje srdeční myokard kyslíkem.
- Mozková příhoda – obdobný stav jako infarkt myokardu, s tím rozdílem, že postižená tepna je v mozku a ochromí konkrétní část mozkového systému.
- Krvácení – narušení integrity stěny cévy, následné krvácení vede organismus k velkému výkonu, kdy se krev musí dostat do mozku a hrudníku, tím se zvyšuje tep.
- Srdeční arytmie – stav, kdy srdce nepracuje pravidelně a nedokáže správně pumpovat krev do celého těla.
- Psychické poruchy – stres, úzkost, bolest, mdloby, strach tyto všechny psychické problémy vedou ke zvýšenému tepu, je vytvářeno větší množství adrenalinu, který vede k tomuto jevu.
- Zvýšená tělesná teplota (infekce) – organismus bojuje s infekcí a potřebuje co nejrychleji odplavovat škodliviny a naopak zásobovat postižené místo živinami a bílými krvinkami.
- Otravy a alergie – to samé se děje i když je člověk otrávený nebo má alergickou reakci, tělo se snaží reagovat na vzniklou situaci, vyplavuje adrenalin a snaží se alergeny nebo škodlivé látky vyloučit z těla.
Pokud se vám zdá, že máte tep vyšší než kdykoliv a problém je dlouhodobý, navštivte raději lékaře. Určitě víte, jak se vaše tělo chová ve stresových situací, které jsou během vašeho života přítomné opakovaně, jestliže se ovšem tělo chová jinak i v klidové fázi, je zde něco špatně a měl by se na vás podívat odborník. Všechny testy na onemocnění srdce, cév, plic a nervové soustavy vám vyšly negativně? Vinu hledejte v psychice, ta totiž dokáže velmi potrápit a problémy, které máte se začínají pomalu nabalovat a jednoho dne se projeví například zvýšeným tepem či nepravidelnou srdeční činností. Proto nezanedbávejte ani možnost, že se děje něco s vaší psychikou a vyzkoušejte bylinkové čaje, cvičení či dovolenou.
Autor: Lucie Kliková DiS.