Suchá kůže
Co člověk to jiný typ kůže, můžete mít mastnou, suchou nebo smíšenou, citlivou, uhrovitou, tmavou či světlou. Kůže je velmi důležitou součástí lidského těla, která má za úkol chránit vnitřní orgány. Napomáhá regulovat vnitřní teplotu a jedná se o největší orgán lidského těla.
Nemoci s tímto příznakem
Týká se části těla
Suchá kůže může být příznakem velmi vážného onemocnění. Pokud jste suchou kůží nikdy netrpěli a najednou se u vás objevila, je určitě nutné, navštívit lékaře, který zjistí, zda se jedná o alergii či jinou vážnější nemoc. V tomto článku se dozvíte nejčastější nemoci, které v sobě ukrývají příznak zvaný suchá kůže.
- Dehydratace – mezi příznaky tohoto stavu patří suchá kůže. Zejména u starých lidí se suchá kůže objevuje často. Jedná se o chronickou dehydrataci, není to tak, že byste pár dní málo pili a hned by vám naskočila suchá kůže.
- Podvýživa – to samé jako u dehydratace. Tělo se brání a nemá dostatek živin, kůže začíná být suchá, podrážděná a chybí jí zdraví vzhled.
- Atopický ekzém – zánětlivé onemocnění kůže, které má několik forem. Jedna z nich má jako příznak právě suchou kůži, která je navíc podrážděná a velmi svědí. Nemoc vzniká na základě genetických dispozicí a nemá tedy účinnou prevenci.
- Lupenka – neinfekční onemocnění kůže, které má za následek velmi podrážděnou kůži, která je navíc suchá a zdrsněná. Příčiny vzniku jsou opět genetická dispozice a autoimunitní reakce organismu.
- Diabetes Melitus – trpíte-li cukrovkou a nijak jí neléčíte, může se vám stát, že budete mít suchou kůži, která často praská a vytváří se rány, které jdou jen velmi těžce léčit. Suchá kůže jako taková není v tomto případě moc hrozná, je zde riziko popraskání a protože mají lidé s DM problémy s hojením ran, je zapotřebí předcházet suché pokožce.
- Snížená funkce štítné žlázy – protože je hypothyreóza stav, kdy štítná žláza špatně produkuje hormony a organismus je zpomalenější, nedostává se mu potřebných živin včas, může to mít za následek suchou kůži se žlutým odstínem, která se odlupuje.
- Léky – některé léky mají za následek suché sliznici a celkové vysoušení kůže. Jedná se například o diuretika a léky na opary či na akné. Některá analgetika, antihistaminika, cytostatika či antianemika. Pokud se objeví při užívání některých z vašich nových léků suchá kůže, navštivte lékaře a vyzkoušejte jiný lék.
- Ostatní vlivy – suchý vzduch, časté vystavování slunečním paprskům, používání dráždivých mýdel, oblečení, časté mytí rukou, pobyt v bazénu.
Jak vidíte, suchá kůže může být odrazem jak banálního, tak velmi vážného onemocnění. Proto kůži hydratujte, nevystavujte chemickým prostředkům, často nemyjte a velmi dobře mažte. Kůže je ochrana našeho vnitřního těla, bez které bychom nemohli žít.
Autor: Lucie Klioková, DiS.