Deprese
Deprese je velmi složité psychické onemocnění, které se projevuje dlouhodobě pokleslou náladou jedince. Dochází k tomu z důvodů změn chemických reakcí v mozku, často v důsledku onemocnění, dlouhodobého stresu či psychického šoku.
Nemoci s tímto příznakem
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Příznaky deprese
Lidé trpící depresí velmi často mění své postoje ke svému okolí. Začínají novým způsobem nahlížet na svou rodinu, práci nebo dosažené činny ve vlastním životě. Ikdyž tomu tak skutečně nemusí být, pociťuje jedinec pocit samoty a úzkosti. Během nemoci se úplně mění jeho psychická stránka. Zmenšuje se hodnota sebedůvěry, přichází bezdůvodný pocit viny a bezvýznamnosti, ale nastávají i fyzické problémy. Lidé v depresích mají potíže usnout, anebo usnou, ale po probuzení necítí odpočinutí, únava je téměř celodenní, přichází problémy s pamětí, jakákoliv činnost je po chvíli vyčerpá, začínají se stranit společnosti, nezajímají se o dění kolem sebe a postupně se uzavírají do sebe. S takovým člověkem je po nějaké době složitá konverzace.
Deprese se může objevit u kohokoli včetně dětí, ale nejčastěji postihuje dospělé a to ve věku od 25 do 40 let. Není známo proč, ale žen trpí na depresi až 25%, kdežto můžu jen 12%. Bohužel ani dnešní medicína nedokáže přesně určit, proč deprese u některých lidí vznikají a u jiných ne. Zatím se jen předpokládá, že nemoc vzniká kvůli nedostatku aktivní látky zvané serotonin. Častým spouštěcím mechanismem bývá řada špatných událostí v krátké době. U mladších lidí například vyloučení ze školy, nucené opuštění domova, ztráta partnera. U starších lidí to může být ztráta zaměstnání, následná neschopnost seberealizace a úmrtí partnera.
Okolností může být však daleko víc a nebo žádné z výše uvedených. Lidé se mohou dostat do deprese také tehdy, když v nich jejich vlastní okolí (spolužáci, rodina…) dlouhodobě udržuje pocit, že jsou bezcenní, zbyteční. Často takto onemocní lidé, kteří jsou méně odolní vůči stresu a citlivější na psychické podněty.
Vyvolat depresi mohou také některé léky. V tomto případě je nutné tuto skutečnost sdělit lékaři a poradit se o náhradě léků za jiné. Alkohol a drogy všeho druhu (káva, cigarety, extáze, heroin…) mohou také deprese vyvolat. Nemocní často říkají, že jim tyto látky pomáhají zapomenou na jejich trápení, ale tento stav působí pouze dočasně a v konečném důsledku depresi ještě více prohlubuje. Deprese vznikají také po úrazech nebo dlouhodobých chorobách.
Léčba deprese
Opravdová deprese se v dnešní době stává jednou z mála chorob, z kterých si člověk odnáší tu nejhorší zkušenost. Není jednoduché ji odhalit a často se kvůli nezájmu pacienta velice obtížně léčí. Je nutné v co nejkratší době vyhledat odborníka, kterým je zde psychiatr a ne neurolog, protože deprese je nemoc, která postihuje hlavně psychickou stránku člověka. Přehlížení symptomů a odvržení takto nemocného člověka může vést až k jeho sebevraždě.