Průdušky

Průduška je orgán trubicovitého tvaru, který je součástí dýchací soustavy. Jedná se o jednu hlavní trubici, kterou je odváděn a přiváděn vzduch plícím. Jako průdušky se označují dvě krátké rozdělené trubice, ze kterých se pak větví levá a pravá strana bronchiálního stromu. Těmito malými trubicemi je vzduch přiváděn až do blízkosti plicních sklípků, kde následně probíhá výměna plynů, kterou označujeme jako dýchání.

Průdušky

Samotná průduška (nebo její menší části) je tvořena hladkou svalovinou a sliznicí, jež tvoří hlen proti vysychání nebo jako způsob odstranění nežádoucích organismů a podráždění. Častou nemocí tohoto orgánu je bronchitida, neboli zánět průdušek. Může být vyvolána jak virem tak bakterií. Chronická podoba je mnohem závažnější než akutní typ bronchitidy.

Průdušky spolu s jinými orgány zajišťují základní životní funkci. Proto není vhodné riskovat jejich stav. Bohužel, když vynecháme mikroskopické původce, můžeme si za taková onemocnění většinou sami. V zimě se jedná o nedostatečné oblékání. Studený vzduch se rychleji usadí na teplé průdušce, kde se může srazit. Už při menších potížích je vhodné použít některý z volně dostupných prostředků na zklidnění průdušek. Vhodné jsou některé sirupy, kapky nebo inhalační roztoky ze solí nebo bylinek.