Nehty
Nehet je tvrdé zakončení na všech 20 prstech lidského těla. Ikdyž tomu možná bude těžké uvěřit, je prokázáno, že ne všichni naši předci je používali jako výstavní síně pro své umělecké vlohy nebo jako úložiště gelových kolegů. Nehet má především ochranný význam a svou stavbou umožňuje detailnější vnímání tlaku našimi prsty.
Anatomie
Související nemoci
Příznaky
Zdravý nehet má nejmenší tloušťku u novorozenců. Nehty jsou tak ostré, že mohou způsobit vážná poškození obličeje nebo očí, jsou-li dvě děti vůči sobě nepřátelsky naladěny. Nejsilnějšími nehty se mohou pochlubit nejstarší lidé, protože nehet postupně dorůstá celý život, ikdyž ve stáří se rychlost může zpomalit.
Nejčastějším problémem s nehty je jejich přílišná lámavost a křehkost. To může způsobit nedostatek některých vitamínů a stopových prvků, ale většinou se jedná o nadměrné vysušování vlivem různých saponátů, odlakovačů a jiných chemických látek. Pokud je to možné, chraňte své ruce ochrannými prostředky. Navrácení přirozené mastnoty pomůže vhodný krém nebo olejové zábaly.
Další nepříjemností je jakékoliv onemocnění s plísňovým nebo jiným parazitickým původcem. Těmito mikroorganismy se můžete nakazit, pokud máte na rukou nebo nohou sebemenší ranku, a přijdete do přímého kontaktu s plísní. Může to být v prostorách bazénu, posilovny nebo i u vás doma při používání stejných přezůvek. Riziko nákazy je vyšší, pohybujete-li se ve vašem prostředí (domov, práce,…) s někým, kdo touto nákazou už trpí.
Prvním varovným příznakem by pro vás měla být změna struktury nehtu. Nehet začne ztrácet svůj lesk, povrch se změní na hrubší a nakonec se barva postupně změní z růžové na žlutou. Nehet může začít nabírat na tloušťce. Následně přichází proces drolení, kdy se začnou odlupovat kousky nehtu, která pak připomíná uschlý rákos.
Mohou se přidat bolesti, které zvyšují citlivost konečků prstů. Zvednutí mince, psaní nebo obutí může být velkým problémem. U neléčených nemocí může i chůze působit nesnesitelnou bolest.
Při prvních příznacích můžete s bakteriemi bojovat sami. Použijte dezinfekční masti a spreje volně dostupné v lékárnách nebo na Internetu. Nutné je také dezinfikovat oblečení, obuv, ručníky, sprchový kout a nástroje manikúry. Prostě eliminovat možný návrat parazitů nebo přenos na jinou osobu. Oblečení a ostatní textil stačí vyprat při vysoké teplotě, některé boty můžete také oprat nebo použijte dezinfekční sprej na obuv. V koupelně použijte silné čistící prostředky proti bakteriím. Pokud si s něčím nebudete jistě, rádi vám poradí v lékárně nebo drogerii.
Pokud příznaky po vaší léčbě neustoupí, navštivte lékaře. Je lepší přijít dřív než později, ale také později než vůbec. Za “pouhou“ plísní se může skrývat porucha imunitního systému způsobená závažnější chorobou. Po řádném vyšetření vám lékař může předepsat dezinfekční masti kombinované s léky v podobě tablet. Pokud vám lékař navrhne odstranění nehtu, nebraňte se tomu. Proces se provádí za lokálního znecitlivění a v drtivé většině případů vám nehet opět doroste.