Onychomykóza
Mykotické onemocnění nehtových lůžek. Jedná se o nejčastější onemocnění nehtových lůžek, odborné zdroje uvádějí onemocnění až u 8% dospělé populace.
Další názvy: mykóza nehtů, nehtová plíseń
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Plíseň nehtového lůžka můžeme zařadit do čtyř skupin dle toho, jak se projevují a hlavně šíří. Onychomykóza vzniká díky kvasinkovým infekcím nebo dermatofyty.
- Šíření od začátku nehtu po jeho zadní část neboli ke kožnímu valu – vzniká rohovatění nehtu, ztluštění, deformace a různé tvarové abnormality
- Šíření ze zadního valu do předu – je vzácná
- Kvasinková infekce – toto onemocnění je také vzácné a projevuje se u lidí se sníženým imunitním systémem. Projevuje se bílým filmem na nehtu
- Chronická mykóza
Příznaky
- deformita nehtu
- zbarvení nehtu
- třepení, rohovatění
- ztluštění nehtu
- zanícená kůže kolem
- svědění a pálení
Rizikové faktory
- věk – snížené prokrvení, pomalejší růst nehtů
- zvýšená náchylnost k infekcím
- vlhké prostředí
- lupénka
- nevhodné ponožky a boty
- DM, špatné prokrvení, trauma
Diagnostika, léčba
Je potřeba zjistit, zda se opravdu jedná o kvasinkovou infekci. Proto se z nehtu odebírají stěry, které se pošlou do laboratoře. Pokud je kvasinka pozitivní, doporučí vám lékař abyste vyléčili nejenom sebe, ale také nezapomněli na svou rodinu. Proto používejte vlastní ručník, proveďte dezinfekci bot a všech ponožek. Ponožky vyperte na 90° a boty ošetřete speciálními přípravky proti plísním.
Léčba je velmi náročná a zdlouhavá, spočívá v aplikaci krémů a tablet. Je potřeba vyléčit celý nehet, proto je zapotřebí opravdu poctivě mazat krém tak, jak lékař napíše. Díky tomu, že je kvasinková infekce nakažlivá, je potřeba chránit ostatní nehty a z preventivních důvodů je větrat a umývat úplně stejně jako postižený nehet. V prvních pár týdnech se vyhněte bazénům a místům se zvýšenou vlhkostí. Prsty po koupeli pečlivě vysušte a nechávejte si boty jen na nezbytně nutnou dobu. Do práce volte prodyšné obutí.
Autor: Lucie Kliková, DiS.