Nadledviny
Nadledviny (glandula suprarenalis) jsou párovou endokrinní žlázou, tj. žlázou s vnitřní sekrecí. Nacházejí se na vrchním pólu ledviny. Velikost nadledvin je cca 5 x 3 cm a hmotnost mají cca 10 g. Nadledviny jsou uložené ve vazivovém obalu, aby byly chráněny před poškozením.
Anatomie
Související nemoci
Nadledvina je složená ze dvou hlavních částí:
Kůra nadledvin ‒ tvoří
- kortikosteroidní hormony: glukokortikoidy (kortizon) ‒ mají mnoho funkcí, nejpodstatnější je zapojení do metabolismu sacharidů (stimulují jaterní glukoneogenezi a syntézu glykogenu), bílkovin a tuků, utlumení reaktivity imunitního systému.
- mineralokortikoidy (aldosteron) ‒ jsou důležitými hormody k udržení iontové rovnováhy, vylučování tekutin, zvyšují reabsorpci sodíku.
- pohlavní hormony
Dřeň nadledvin ‒ tvoří katecholaminy (adrenalin, noradrenalin), tj. stresové hormony připravující na útěk nebo boj, zrychlují srdeční frekvenci, zúžení periferních cév, snížení aktivity trávicího systému, rozšíření v dýchacích cestách aj.
Regulace tvorby hormonů
Nadřízeným centrem nadledvin je hypofýza, která při snížení hladiny steroidních hormonů vylučuje hormon stimulující nadledviny (ACTH) k tvorbě hormonů, tj. existuje negativní zpětná vazba.