Děložní čípek
Děložní čípek neboli někdy i tzv. děložní hrdlo je nejspodnější částí dělohy spojující dělohu s pochvou a v ženském těle má velice významnou roli.
Anatomie
Související nemoci
Vyšetření a zákroky
Děložní čípek není sice viditelný pouhým okem, ale lze ho snadno nahmatat. V podstatě je to taková „spojka“ mezi dělohou a pochvou, která svým tvarem připomíná obrácenou hrušku. Směrem dolů se postupně zužuje a na jejím konci se děložní čípek nachází. Na tomto místě přestupuje děloha do pochvy, a právě čípek, který měří v průměru asi jen 2,5 až 3 cm a na délku 3 až 5 cm, udržuje tyto dvě části hezky od sebe.
Ochranná funkce děložního čípku
Sliznice vystýlající děložní čípek se během menstruačního cyklu neodlučuje, jak tomu bývá u děložní sliznice. Nacházejí se na ní totiž podlouhlé slizniční řasy, které do sebe vzájemně zapadají, čímž otvor dokonale uzavírají. Tato sliznice má název endocervix a spolehlivě zabraňuje pronikání nečistot a patogenů do dělohy, vejcovodů a dutiny břišní. Během menstruace dochází k mírnému pootevření děložního čípku, aby mohla být zprůchodněna krev z dělohy do pochvy, a tím umožněný odchod menstruační krve z těla.
Děložní čípek produkuje i hlen, jehož konzistence se během menstruačního cyklu mění. Při ovulaci je hlen řidší, a tak umožní spermiím proniknout do dělohy. Zato v těhotenství se na děložním čípku vytvoří hlenová zátka, kterou lze vidět již v prvních týdnech těhotenství, a která zajistí, aby miminko zůstalo v děloze.
Tento hlen se nazývá cervikální nebo také plodný hlen, protože jeho kvalita určuje délku přežití spermií v těle. Pokud v těle není žádný hlen, pak spermie přežijí pouze několik hodin. Jedná-li se však o plodný hlen, mohou se spermie udržet až 5 dnů.
Neplodný hlen je čípkem produkován ihned po menstruaci. Jeho konzistence je hustá a lepivá, zato plodný hlen má naopak kluzkou a vodnatou konzistenci, čímž signalizuje, že se tělo připravuje na ovulaci.
Tvrdost děložního čípku
Podle tvrdosti a délky čípku je možné poměrně přesně určit, v jaké fázi menstruačního cyklu se žena právě nachází. Ale rozhodně se nedoporučuje spoléhat se na to jako na jedinou antikoncepční metodu, neboť tvrdost i velikost čípku je během celého cyklu značně odlišná.
- V době menstruace - čípek je nízko, tuhý a prodloužený,
- V době ovulace - čípek se často zkrátí tak, že je velmi obtížné jej nahmatat a navíc je i velice měkký,
- V době těhotenství – čípek je tvrdý, prodloužený a uzavřený.
Každá z nás je však originální a jedinečná, a proto může být váš čípek měkký i v období menstruace či tvrdý při ovulaci.
Jak děložní čípek nahmatat?
K určení jednotlivých fází nepotřebujete používat žádné nástroje nebo pomůcky, protože to hravě zvládnete sama, a sice pohmatem. Nemusíte se ničeho obávat, je to totiž téměř stejné, jako při zavádění tamponu. Nejvhodnější polohou pro tuto zkoušku je dřep nebo polodřep. Není to ale pouze jediná možnost, časem si třeba najdete nějakou jinou, která vám bude vyhovovat lépe. Děložní čípek si takto jistě nahmatáte.
Autor: Lenka Klabochová