Tympanometrie
Tympanometrie je objektivní vyšetřovací metoda používaná k testování všeobecných funkcí středního ucha, jeho kůstek a bubínku na základě změn tlakových poměrů v zevním zvukovodu a ve středouší.
Související nemoci
Očkování
Týká se části těla
Tympanometrie je jednou ze základních složek audiometrického vyšetření sluchu. Pokud se posuzují hodnoty ztráty sluchu, pak je díky tympanometrii možné rozeznat poruchu sluchu způsobenou poškozením převodního systému či senzorineurálním poškozením. Mimo to může tympanometrie významně přispět k diagnostice zánětu středního ucha (otitis media) tím, že dokáže odhalit i výskyt výpotku ve středoušní dutině.
Vyšetření není vůbec bolestivé, trvá pouze několik minut a lze jej provádět i u malých dětí.
Provedení tympanometrie
Nejdříve se provede vizuální vyšetření ucha pomocí otoskopu, aby byl vyšetřující lékař ujištěn, že je typmanometrie skutečně proveditelná. Bubínek však musí být volný a neperforovaný. Pokud je možné toto vyšetření uskutečnit, zavede se tympanometrická sonda přímo do zvukovodu. Otoskop způsobuje změnu tlaku, generuje čistý tón a přitom měří reakci bubínku.
Existují tři hlavní typy grafických záznamů tympanogramů, kterými jsou:
- Tympanogram typu A – tento typ záznamu je považován za normu, protože ve středním uchu je zcela normální tlak a středoušní kůstky mají také normální mobilitu. Křivka A je taktéž fyziologicky shodná s vrcholem nulových hodnot tlaku, což znamená, že tlaky na obou stranách bubínku jsou stejné.
- Tympanogramy typu B a C – Tyto typy tympanogramu mohou signalizovat nejen přítomnost tekutiny ve středoušní dutině, perforaci bubínku, poruchy kontaktu mezi středoušními kůstkami, ale i tumor ve středoušní dutině.
Avšak ani tympanometrická křivka není zcela dostačujícím diagnostickým kritériem, protože není dost dobře znát přesný rozdíl mezi jednotlivými typy tympanogramů.
Jedině měření statické akustické admitance, rozsahu objemu zvukovodu a tympanometrické křivky porovnané s normou určitého pohlaví a věku může vést k mnohem přesnějšímu odhalení různých patologických procesů probíhajících ve středoušní dutině.
Autor: Lenka Klabochová