Hlen ve stolici
Zajímavý příznak, který si mnoho lidí nepřipouští a bojí se o něm mluvit. Jedná se o velmi intimní problém, který může vyústit ve velmi závažný stav ohrožující život. Nepodceňujte barvu ani konzistenci vaší stolice a vyhledejte lékaře pokud si nejste jistí a hlen ve stolici se vám opakuje několikrát po sobě nebo v případě požití konkrétního jídla.
Nemoci s tímto příznakem
Jak poznáte hlen ve stolici?
Jedná se o hustou hladkou látku, která se v menší míře objevuje ve stolici zcela běžně. Je ovšem dobré zjistit si, zda se u vás neobjevuje v souvislosti s konzumací konkrétního jídla, zda je přítomna i krev či stolice divně či jinak zapáchá.
Hlen bývá přítomen na povrchu stolice a vypadá jako kterýkoliv jiný hlen, který produkují jiné sliznice, například dutina nosní či pochva.
Hlen ve stolici může mít různé zbarvení.
Jaké onemocnění jej může způsobovat?
- Alergie na laktózu či lepek
- Infekce střev
- Crohnova choroba či Ulcerózní kolitida
- Rakovina tlustého střeva či konečníku
- Dietní chyba (nadměrné užívání mléčných výrobků či sladkostí)
- Léčba antibiotiky
- Parazitární onemocnění (roupy, tasemnice)
- Hemeroidy
- Dráždivý tračník
- Salmonela
- Chlamydie
Mohu si pomoci sám?
Pokud se u vás hlen ve stolici objevil poprvé a nebo jej zaznamenáváte jen několikrát do roka, je dobré vzpomenout si, zda není příčina ve špatné životosprávě. Zkuste omezit mléčné výrobky, sladkosti a tučná jídla.
Jestliže se hlen ve stolici objevil náhle několik dní za sebou a je přítomna krev, plynatost, křeče břicha, porucha vědomí či krvácení neprodleně navštivte pohotovost.
Prevence a léčba
Prevence v tomto případě není zcela dána, protože se hlen ve stolici může objevit v souvislosti s mnoha okolnostmi. Je velmi důležité dodržovat dietní opatření, které vám lékař nařídí a vyvarovat se špatné životosprávě.
Léčba je zahájena hned jak se přijde na příčinu hlenu ve stolici. Lékař provede testy a poté vám nasadí individuální léčbu a dietní opatření.
Autor: Lucie Kliková, DiS.