Meniérova choroba

Velmi zvláštní a tajemná nemoc, která se objevuje u dospělých lidí od 30 do 60 let věku. Někdy se hranice může posunout až na 20 let. Ženy i muži jsou postiženi bez rozdílu. Jedná se o poškození vnitřního ucha kde sídlí rovnovážné ústrojí, většinou je poškozeno jen jedno ucho.

Menierův syndrom

Další názvy: Menierův syndrom, endolymfatický hydrops, morbus M

Příznaky

šelest zhoršený sluch

Týká se části těla

Diagnóza

Příčiny a příznaky meniérovy choroby

Příčina Meniérovy choroby není dosud zcela známá ví se jen to, že se jedná o hromadění endolymfy a zvyšování tlaku v uchu, což vede k poškození sluchového i rovnovážného ústrojí. Co vede endolymfu k tomu, že se hromadí ve vnitřním uchu zatím nevíme. Je ovšem několik špatných zlozvyků a nemocí, které mohou tento stav vyvolat. Jedná se o kouření, špatnou životosprávu, zvýšený cholesterol a také opakované záněty v oblasti středního ucha.

Příznaky Meniérovy choroby se mohou u každého jedince lišit, může být postiženo jedno nebo obě uši. Většinou začíná tento stav náhle a je doprovázen pískáním v uchu, sníženým sluchem, dále je přítomno motání hlavy, nevolnost, zvracení, můžete pociťovat tlaky v uších.

Diagnostika a léčba meniérovy choroby

Jestliže trpíte některými z příznaků, které jsou uvedeny výše, měli byste si zajít ke svému obvodnímu lékaři. Rozhodně váš stav nepodceňujte. Lékař vás odešle na ušní oddělení, kde vám provedou audiometrii a také vám mohou provést MR či CT k vyloučení jiných vad.

Léčba není u Meniérovy choroby cílená na vyléčení, ale na zmírnění stavů, které Meniérova choroba způsobuje. Lékař vám může předepsat léky na závratě a problémy se zvracením. Doporučí vám klidový režim v případě, že se vám ataky vrací častěji. Pro snížení endolymfy jsou nasazeny diuretika a dieta na celkové zlepšení stavu.

První pomoc

Jakmile zjistíte, že se vám blíží ataka Meniérovy choroby lehněte si klidně i na zem, zamezíte tak riziku pádu. Dejte si léky na zvracení a závratě a omezte hybnost na minimum. Pohyb totiž projevy více zhoršuje. Při první atace je většinou volána ZZS, protože Meniérova choroba se může objevit kdykoliv a kdekoliv.

Autor: Lucie Kliková, DiS.