Cholesteatom
Cholesteatom (cholesteatoma) je název pro onemocnění středního ucha. Jedná se o nepravý nádor vzniklý z tukových buněk, mastných kyselin, cholesterolu a keratinizovaných epitelií.
Latinsky: cholesteatoma
Příznaky
Týká se části těla
Diagnóza
Tím, že utlačuje sousední struktury, může způsobit jejich atrofii a dokonce také nekrózu. Poté může dojít k vážnému narušení sluchu a vzniku dalších obtíží. Není to nádorový proces, ale může se objevit téměř v každém věku, a může být buď vrozený, nebo získaný. Na získaném typu cholesteatomu se mohou podílet opakované infekce středouší a okolnosti, za kterých došlo k perforaci bubínku.
Příznaky
Na postiženém uchu dochází ke zhoršování sluchu a časem může člověk na toto ucho úplně ohluchnout. Dalším projevem tohoto postižení je výtok z ucha. Někdy ucho bolí, je narušeno ústrojí pohybu a rovnováhy, může se objevit motání hlavy. Pokud cholesteatom není léčen, pak mohou být zničeny převodní kůstky ve středním uchu – kladívko, kovadlinka, třmínek. V tomto případě je hluchota téměř nevratná.
Komplikace
Velmi vážnou komplikací jsou infekce středního ucha, které vzniknou v oblasti poškozené růstem cholesteatomu. Tyto infekce se mohou snadno rozšířit do vnitřního ucha a odsud následně na mozkové blány, kde je možný vznik meningitidy.
Diagnostika
Výše uvedené obtíže obvykle přivedou člověka k vyšetření na ORL (ušní-nosní-krční), kde může být cholesteatom nalezen při pohledu na ušní bubínek za pomoci otoskopu.
Diagnostika cholesteatomu spočívá ve vyšetření na otomikroskopii a v použití zobrazovacích metod, jako je magnetická rezonance a výpočetní tomografie.
Léčba
Základním úkonem léčby je odstranění cholesteatomu chirurgickou cestou. Tyto zákroky jsou nejčastěji prováděny lékaři ORL. Operace nebývají zrovna snadné, musí totiž být odstraněna celá tkáň cholesteatomu a současně musí být zachována co nejlepší funkce ucha. Jestliže se nezdaří cholesteatom celý kompletně odstranit, pak může začít růst znovu.
Autor: Lenka Klabochová