Bradykardie
V moderním světě spíše mluvíme o problémech, které jsou zvýšené. Problém s vysokým krevním tlakem, zvýšená psychická zátěž nebo zvýšená hladina cukru v krvi. Ovšem i snížené hodnoty mohou velmi potrápit. Příkladem je právě bradykardie, kterou se budeme v tomto článku zabývat.
Další názvy: zpomalený tep, zpomalení srdeční činnosti, snížení tepové frekvence
Příznaky
Týká se části těla
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Co je to bradykardie?
Bradykardie je patologická zpomalená srdeční frekvence, kdy například srdce špatně reaguje na fyzickou námahu těla a nedokáže adekvátně pracovat. Normální srdeční frekvence je kolem 60 - 90 tepů za minutu, při fyzické námaze se může zvýšit až na 150 tepů za minutu. Pokud se stav vrátí po nějakém čase do původních hodnot a člověk nemá jiné problémy je zvýšená frekvence v pořádku, ba dokonce nutná pro lepší okysličení mozku a celého těla.
U dospělého člověka mluvíme o bradykardii, jestliže je tepová frekvence v klidu nebo při běžném životě nižší než 60 tepů za minutu. U vrcholového sportovce, trénovaného člověka, při spánku nebo po lécích může být fyziologické i 40 tepů za minutu. My se ovšem bavíme o normálním dospělém člověku, který výše uvedené stavy aktuálně neprožívá.
Proč je nebezpečná?
Jestliže není při fyzické zátěži u netrénovaného člověka zvýšená srdeční frekvence, tělo může fungovat na tzv. kyslíkový dluh a při nedostatečném dýchání a netrénovanosti může vzniknout kolaps a bezvědomí.
Příznaky bradykardie
Příznaky jsou v tomto případě velmi jasné, jedná se o motání hlavy, bledost, mdloby, závratě, mravenčení v prstech, bolesti na hrudi, promodrání akrálních částí, problémy se soustředěním, velmi extrémní ospalost a také pokles krevního tlaku.
Příčiny vzniku bradykardie
Bradykardie je považována za spíše fyzické onemocnění. Psychika člověka srdeční frekvenci naopak zvyšuje. Pozor si dávejte na správné dávkování léků, léky na vysoký krevní tlak, antidepresiva, také léky na poruchy srdečního rytmu mohou způsobovat bradykardii.
Dále se jedná o onemocnění štítné žlázy, kdy je její funkce snížená. Infekce, Infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, onemocnění sinusového uzlu, degenerativní změny na srdci nebo příliš mnoho draslíku v krvi, tyto všechny nemoci mohou vést k bradykardii.
Diagnostika a léčba zpomaleného tepu
Jako je tomu u všech nemocí srdce i zde je potřeba zajít k lékaři, pokud se necítíte dobře nebo máte některý z výše jmenovaných příznaků. Lékař vám natočí EKG, změří krevní tlak a odebere krev na biochemické vyšetření.
Poté budete posláni ke specialistovy, kde vám bude natočeno zátěžové EKG (po celou dobu budete monitorováni, jízda na kole nebo běh v ordinaci), bude vám na 24 hodin dán přístroj s názvem Holter, který vás bude monitorovat.
Vyšetření snížení tepové frekvence
Speciální výjimečné vyšetření - test s názvem HUTT, kdy vám bude měřeno EKG v různých rovinách, bude se s vámi naklánět speciální lůžko, toto vyšetření se provádí, pokud máte pre-kolapsové stavy či trpíte synkopou bez zjevné příčiny.
Léčba bradykardie závisí na tom, jaké přidružené onemocnění máte. Léčba je cílená na primární onemocnění a je doporučováno změnit zdravotní styl, více se hýbat a cvičit. Dále 2 – 3 šálky kávy denně, dietní opatření a vysazení (změna) léků, které by mohly způsobovat bradykardii.
Při závažnější poruše srdečního převodního systému je zapotřebí řešit váš stav chirurgicky a implantovat do vašeho těla kardiostimulátor.
Pravidelná kontrola lékařem a zlepšení životního stylu vede ke zlepšení vašeho života. Myslete na svou budoucnost a nepodceňujte příznaky, které vám vaše tělo poskytuje.
Autor: Lucie Kliková, DiS.