Operace karpálního rtunelu
Trápí vás bolesti jedné ruky? Máte problémy s mravenčením a bolesti se po pohybu zvětšují? Máte pocit, že s vaší rukou není něco v pořádku? Brnění a necitlivost se objevuje u palce, ukazováčku, prostředníčku a trochu v prsteníčku? Tak právě vy možná trpíte syndromem karpálního tunelu.
Související nemoci
Příznaky
Týká se části těla
Jedná se o onemocnění, kdy je středový nerv utlačovaný v oblasti zápěstí a je potřeba jej nějak uvolnit. Lékaři nejprve postupují konzervativní metodou. Nabízejí rehabilitaci, cviky na uvolnění nebo změnu zaměstnání. Pokud se u vás zlepšení nedostavuje, je zapotřebí tento problém řešit v čas chirurgickým zákrokem, který dokáže středový nerv uvolnit.
Jestliže nepůjdete na tento zákrok a nebudete ani rehabilitovat, hrozí vám, že úplně ztratíte cit v ruce a bolest vás bude ochromovat.
Před operací
Klasické předoperační vyšetření, které sestává s odběru krve a fyzikálním a nervovém vyšetření poškozené ruky. Lékař poté doporučí jakou technikou se ruka bude operovat a kdy nastoupíte na výkon.
Operace karpálního tunelu
Operace se provádí v lokální anestezii, jedná se o ambulantní výkon, při kterém se pacient vrací domů v den operace. Můžete si vybrat ze dvou různých operačních metod. Jedná se o klasický řez, který hradí pojišťovna nebo o endoskopickou operaci, při které je řez menší, ovšem pojišťovna tuto metodu nehradí.
Operace trvá kolem 30 minut.
Po operaci
Je dobré poté ruku ledovat a nechat několik dní (7-10) v klidu. Po 2 hodinách byste měli být propuštění do domácího ošetření. Poté je doporučována rehabilitace, kdy vám odborný personál poradí jak máte správně cvičit. Rehabilitace se provádí většinou 9 týdnů. U endoskopické operace se doba klidového režimu snižuje a rehabilitace se provádí jen asi 4 týdny. Postupně by se u vás měly obnovit všechny funkce ruky, měly by odeznít bolesti a navrátit se cit. K úplnému vracení do normálního života je potřeba vydržet několik týdnů a ruku v prvních týdnech nepřetěžovat.
Autor: Lucie Kliková, DiS.