Sodík

Sodík je minerální látka, kterou by bylo možné označit za minerál, který je pro náš organismus nezbytný a současně nebezpečný.

Sodík

Má však v našem organismu důležité postavení. Nejvíce se vyskytuje v mimobuněčných tekutinách, kde má vliv na jejich osmolaritu, objem a stabilitu vnitřního prostředí. Sodík je také tzv. biogenní prvek vyskytující se v buňkách živočišných a rostlinných tkání.

Výskyt sodíku

Sodík se také nalézá, i když jen v malém množství, také ve vnitřním prostředí buněk, kde je důležitý především pro průběh enzymatických činností. Náš organismus si sodík udržuje ve stálém množství, a při zvýšení nebo poklesu jeho hodnot v těle dochází k ovlivňování činnosti ledvin, které tvorbou moče sodík vylučují či zadržují.

Sodík je k dostání ve formě kuchyňské soli (chlorid sodný - NaCl). Nachází se také v jiných sloučeninách, jako je například fosforečnan trisodný (projímadlo), mléčnan sodný (je součástí intravenózní výživy), nebo hydrogenuhličitan sodný (obsažený v lécích proti překyselení žaludku - antacidech). Význam sodíku tkví v tom, že se spolu draslíkem účastní kontroly vedení nervových vzruchů, hospodaření s vodou v našem organismu, svalových kontrakcí nebo udržení standardního srdečního rytmu.

Dále se sodík nachází ve všech potravinách jako jejich přírodní složka či jako ingredience, která se do nich přidává během jejich zpracování. Hlavním zdrojem jsou zpracované potraviny, kuchyňská sůl, chléb, sýry, nakládané, uzené a konzervované ryby a maso. Vysoký obsah sodíku má také nakládaná zelenina, bramborové lupínky a olivy. Jednoznačné množství sodíku na den není určeno, lékaři doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 1 až 3 gramy denně. Pro porovnání - jedna kávová lžička soli obsahuje asi 2g sodíku.

Projevy nedostatku sodíku

Sodík se ztrácí pocením, zvracením a stolicí, zejména při průjmových onemocnění. Nedostatek sodíku, který je způsobený dietou, se projevuje vcelku ojediněle.

Mezi základní příznaky nedostatku sodíku patří:

  • letargie
  • závratě
  • zmatenost
  • zvýšená únava
  • významné snížení krevního tlaku
  • křeče v dolních končetinách
  • ztráta vědomí

Projevy nadbytku sodíku

  • pocit žízně
  • bolesti hlavy
  • křeče
  • poruchy vědomí

Bez něj to taky nejde

Pokud se podíváme na sodík z druhé "dobré" stránky, pak zjistíme, že je pro náš organismus celkem nezbytný. Je zapotřebí hlavně při tvorbě kyseliny chlorovodíkové v žaludku, bez které by se nedalo trávit a také při tvorbě červených krvinek.

Kromě toho stimuluje ledvinovou činnost, je nutný pro růst, zamezuje tvorbě ledvinových kamenů, účinkuje proti svalovým křečím apod.

Kde je tedy správný příjmový průměr?

Škodí jak nadmíra, tak také nedostatek. Jak tedy najít tu správnou výšku hladiny, která je pro nás ideální? Není to tak složité, pokud budete dodržovat uvedené dávky. Pro děti do 1 roku je doporučená denní dávka 130 - 180 mg, pro děti a dospívající 300 - 550 mg a pro dospělé 450 - 2000 mg.

Pokud jste příznivcem solení, a solničku berete do ruky s kterýmkoliv pokrmem, pak vybírejte ke konzumaci potraviny s nízkým obsahem sodíku. Do takové skupiny patří např. rýže, těstoviny, ovoce, ovesné vločky, zelenina, maso či ryby a brambory.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás také zajímat