Rutin (vitamín P)
Rutin je jednou ze sloučenin bioflavonoidních glykosidů, a je známý i jako vitamín P. Jedná se o rostlinný flavonoid, kterých je v současnosti evidováno více než 4000.
Týká se části těla
Flavonoidy zbarvují mnoho zeleniny a ovoce, ale i rostliny, pro které jsou typické antioxidační vlastnosti, díky kterým zvládnou likvidovat volné kyslíkové radikály, jež zabraňují peroxidaci lipidů, které jsou důležitou prevencí oxidačního porušení biologických struktur, které mohou způsobit aterosklerózu nebo mnohá kardiovaskulární onemocnění.
Charakteristika
Tento rostlinný flavonoid zajišťuje pružnost cévní stěny, chrání ji před lomivostí, a díky tomu dokáže eliminovat možnost usazování LDL cholesterolu a tvorbě tzv. aterosklerotických pásů. Tam, kde je cévní stěna zdravá a pevná, se cholesterol jen protáhne.
Vliv na zdraví
To je zapotřebí mít na paměti, protože porušené cévy jsou ideálním místem k ukládání LDL cholesterolu. Rutin má vliv také na krev, kterou udržuje v dobré konzistenci, v podstatě ji ředí, usnadňuje i její oběh, což je oceněno hlavně mozkem a srdcem. Rutin podporuje také vstřebávání a lepší využitelnost vitamínu C.
Velmi bohatým zdrojem celé řady flavonoidů jsou lesní plody. Rutin je antioxidant a pokud trpíte zejména autoimunitní poruchou, hemoroidy, krvácením z nosu a dásní a křečovými žilami, doporučuje se během léta zásobení borůvkami, malinami, ostružinami, a také višněmi, třešněmi, jahodami a rybízem. Vše je možné zdravě zmrazit a zakonzervovat, a máte-li sušičku, tak i nasušit.
Výskyt rutinu
Rutin byl objeven roku 1842 v listech routy vonné. Nejvýznamnějšími zdroji rutinu je pohanka obecná, jerlín japonský a routa vonná. Také se nachází ve slupkách rajčat, v chřestu, v kůře citrusových plodů, v broskvích, nektarinkách, v jablečné slupce, lesních plodech, banánech, kiwi a také ve výluhu černého a zeleného čaje.
Nebohatším zdrojem rutinu je pohanka
Pohanka je na českém území nejbohatším a současně nejpřirozenějším zdrojem rutinu. Jeho obsah v pohance záleží na druhu pohanky a na množství slunečního záření. Množství rutinu je v různých částech rostliny jiné. Nejvíce se vyskytuje v květech, listech a stoncích pohanky. Semena ho obsahují sice méně, ale na druhou stranu seženete snadněji kilo pohankových semen nežli kilo květů. Pro srovnání - 100 g semen obsahuje přibližně 20 mg a 100 g rutinu a květů asi 200 až 400 mg rutinu. Tepelným zpracováním pohanky se však obsah rutinu snižuje.
Pohanku lze připravit nasladko či naslano. Na trhu najdete několik druhů pohanky, které jsou určeny k dalšímu zpracování:
- mechanicky loupaná pohanka nazývaná lámanka, jejíž semena jsou světle zelená,
- termicky loupaná pohanka, která má nahnědlá semena,
- neloupaná pohanka, kterou chrání tvrdá a nestravitelná slupka, je používána k nakličování.
A na závěr recept na pohankové mléko:
Ingredience:
- 500 ml světlé pohanky
- 500 ml vody
- sušená vanilka
- 1 polévková lžíce medu
Pohanku namočte přes noc do vody a následně umixujte. Mixujte ve stejné vodě, ve které pohanka odpočívala. Tím ušetříte co nejvíce rutinu. Jakmile bude umixováno, mléko přeceďte a dochuťte sušenou vanilkou a medem.
Autor: Lenka Klabochová