Zubní kaz
Zubní kaz je jedno z mnoha onemocnění naší dutiny ústní. Jedná se o nemoc starší než lidstvo, protože postihuje všechny živočichy, kteří mají složení zubů podobné tomu našemu. Zubní kaz můžeme rozdělit do tří stádií.
Latinsky: Karies, Caries dentis
Další názvy: narušení zubní skloviny
Příznaky
Týká se části těla
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
První stádium je rozpoznatelné jako křídově bílá místečka na našich zubech. Druhé stádium, které může být někdy přeskočeno, obnáší menší důlky v našich zubech. A konečně třetí stádium je všem lidem nejznámější - jedná se o tmavě hnědá až černá místa.
Proč se tomu tak děje? Zubní kaz vzniká poškozením zubu vlivem kyselin, které vytváří mnoho bakterií v našich ústech. Vlivem jídla, pití, okolního prostředí, kouření nebo nedostatečné ústní hygieny dochází k těmto jevům a následnému poškození svrchní části zubu (takzvané skloviny).
Zubní sklovina je nejtvrdším materiálem v těle. Bohužel právě proto má prakticky nulovou schopnost regenerace. To znamená, že zub se za žádných okolností nespraví sám a proto bychom měli pravidelně navštěvovat zubního lékaře.
Zubní kaz se postupně dostává do vnitřních částí celého zubu. Sami jej poznáte, pokud vás budou zuby bolet při teplých, studených, sladkých a slaných jídlech nebo nápojích - objevuje se ostrá chvilková bolest. Při větších potížích se bolest stupňuje, trvá déle a zub může být citlivý už jen na dotek jazykem či potravou.
Nepříjemný pocit bzučící vrtačky ve vašich ústech však není to nejhorší, co vám může zubní kaz přinést. Neléčený totiž může přivodit závažnější a hlavně bolestivější zdravotní komplikace. Bakterie se mohou přes zubní nerv dostat až pod samotný zub nebo k některé z přilehlých kostí, kde mohou vznikat infekce nebo váčky.