Nadměrná spavost
Hypersomnie je porucha, která se projevuje patologicky zvýšenou potřebou spánku. Dochází k ní přes den, nejčastěji u monotónních činností jako je třeba jízda autem, četba nebo sledování televize. Nemocný prodlužuje noční spánek a ráno vstává s velkými obtížemi. Ani po spánku, který u hypersomnie může trvat až šestnáct hodin, se však necítí odpočatě a je stále unavený. Tento chorobný příznak bývá ve stavu bdělém provázen bolestmi hlavy, nízkým krevním tlakem, pocitem studených rukou, podrážděním či depresemi.
Další názvy: Hypersomnie, zvýšená spavost
Nemoci s tímto příznakem
Diagnóza
Hypersomnii dělíme do těchto čtyř hlavních kategorií:
- Narkolepsie – dochází ke zvýšené spavosti přes den. Nemocný upadá do spánku v jakékoliv situaci a nemůže tomu zabránit. Spánek bývá přerušovaný, záchvatovitý. Přítomny jsou halucinace, spánková paralýza.
- Idiopatická hypersomnie – projevuje se prodloužením nočního spánku. Po probuzení se člověk cítí špatně, spánek v tomto případě nepůsobí jako osvěžující. Tuto formu provází bolesti hlavy a Raynaudův syndrom chladných rukou a noh.
- Posttraumatická hypersomnie – nadměrná spavost, ke které dochází po úrazu mozku.
- Recidivující hypersomnie – fáze denní ospalosti, která trvá až tři týdny, se vrací asi dvakrát do roka. Spánek trvá minimálně osmnáct hodin. Vyskytuje se především u mužského pohlaví v adolescenci a doprovázet ji může i bulimie, zvýšená agrese nebo halucinace.
Příznaky hypersomnie
Hypersomnii spouští také hormonální změny (například těhotenství) a duševní poruchy (neurózy, úzkostné a depresivní stavy). Jako jeden z příznaků se nadměrná spavost vyskytuje u únavového syndromu, za kterým se ovšem často skrývá rovněž onemocnění psychického charakteru. Jako sekundární příznak vzniká nadměrná spavost u různých poranění mozku, nádorů, poruch štítné žlázy, ledvin, jater, onemocnění dýchacích cest nebo horečkových stavů. V takových případech je třeba v první řadě léčit tyto prvotní patologické stavy.
Léčba hypersomnie
Pacientovi jinak bývají v léčbě hypersomnie podávány prostředky na posílení imunity. Dále se předepisují stimulancia jako Ritalin, které potlačují únavu, zvyšují soustředění a člověka udržují bdělého, nebo antidepresiva. Doporučuje se nepřepracovávat, pobývat často na čerstvém vzduchu, dodržovat pravidelný spánkový režim se zásadami spánkové hygieny. Pomáhá také zelený čaj.
Autor: Simona Knotková