Sparganóza

Velice zajímavé onemocnění, které je v současné době spíše vzácné. Ovšem stále se na světě může objevit a chystáte-li se do Asie či do jižní Ameriky, měli byste být na pozoru. Jedná se o parazitologické onemocnění způsobené larvami rodu Spirometra. Larva sparganózy je velice podobná klasické tasemnici, ovšem má pár fyzických odlišností a také se vyskytuje v jiných částech těla. Zatímco tasemnice si spíše libuje v našem střevě, sparganóza se může objevit v podkoží (hrudník, končetiny, šourek), v očích či mozku (tím se pro nás stává velmi nebezpečná).

Parazitární onemocnění - sparganóza

Další názvy: lidské parazitární onemocnění

Příznaky

bolest očí pokles horního víčka poruchy smyslů slzení očí

Týká se části těla

Diagnóza

Příznaky sparganózy

  • zánětlivá ložiska v jednom místě na těle, otok, zvýšená teplota
  • slzení očí, bolest očí, pokles horního víčka, vystouplá oční bulba (exophtalmus)
  • bolest hlavy, křeče, poruchy smyslů a další příznaky s ohledem na postiženou část mozku

Přenos

  • znečištěná voda
  • požití přenašečů – had, žába, pes, kočka (v Asii normální strava)
  • přímý kontakt s infikovaným zvířetem
  • inkubační doba (čas od nákazy po propuknutí prvních příznaků – 20 dní až 3 roky!!!

Léčba

Největším problémem tohoto onemocnění je to, že se na tento druh larvy většinou přijde až při chirurgickém zákroku v místě postižení. Pokud je postižen mozek tak na CT a magnetické rezonanci se mohou pohybovat útvary kruhového vzhledu, ale jinak není žádná diagnostika, která by sparganózu určila. Laboratorní vyšetření určí zvýšenou infekci v těle, ale až při důkladném prozkoumání ložiska se zjistí přítomnost sparganózy. Chirurgickému zákroku se tedy nevyhnete.

V současné době se od roku 2003 tato nemoc u nás nevyskytuje, proto WHO (světová zdravotnická organizace) nevydala žádné preventivní opatření. Jen dbejte na zvýšenou hygienu ve východní Asií a nejezte maso, u kterého si nejste jistí co je to vlastně zač.

Autor: Lucie Kliková