Šedý zákal
Název pro toto onemocnění pochází z řečtiny, ze slova katarrhaktes. Katarakta je snížená průhlednost oční čočky, která přestává být čirou.
Latinsky: cataracta
Další názvy: katarakta, cataracta
Příznaky
Týká se části těla
Vyšetření a zákroky
Diagnóza
Příčiny
Vznik šedého zákalu je spojen se stárnutím. Jeho výskyt se zvyšuje u osob na 65 let. K rozvoji katarakty přispívají tyto faktory – cukrovka, úrazy oka, vliv ultrafialových paprsků, některé léky jako cytostatika a kortikoidy, kouření aj. Šedý zákal může být i vrozený, tato patologie je však vzácná, bývá spojen s genetickou predispozicí či infekcí matky v době těhotenství.
Příznaky šedého zákalu
Při zakalení oční čočky se zmenší množství světla, které dopadá na sítnici. Vidění je pak neostré, jakoby v mlze, obrysy jsou neostré a barvy nejsou syté, mají jiný odstín. Pohled jedním okem může vytvářet zdvojený obraz. Rozvoj postižení spojené se šedým zákalem může vést i k slepotě. Jiné obtíže nebývají.
Léčba katarakty
Jediný způsob, jak léčit kataraktu, je náhrada zakalené čočky. Ta bývá odstraněna pomocí laseru nebo ultrazvuku a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Operace šedého zákalu se provádí v topické, místní anestezii, kdy se nakapou oční kapky na rohovku a spojivku. Ty necitlivý oko. Oční čočka se rozmělní, nejčastěji femtosekundovým laserem a pomocí podtlaku z oka odstraní. Do pouzdra, které po čočce zbylo, se vsadí náhrada. Čočka může mít stejnou optickou mohutnost jako odstraněná čočka nebo může mít korekční účinek a odstraňovat krátko–, dalekozrakost. I přesto, že operace probíhá většinou bez obtíží, i zde se mohou objevit pooperační komplikace v podobě zvýšení nitroočního tlaku, otoku rohovky, bakteriálního zánětu, odchlípení sítnice a rozvoji druhotného šedého zákalu.
Prevence šedého zákalu
Předcházet předčasnému vzniku šedého zákalu je možné pomocí ochrany očí před UV zářením a také potravou, která je bohatá na antioxidanty, jakými jsou vitamíny A, C a E.
Autor: Drahomíra Holmannová