Patelární tendinitida
Patelární tendinitida známá také jako tendinóza je poměrně běžná příčina bolesti kolene v dolní části čéšky. Nejčastěji postihuje sportovce, kteří se věnují sportům, ve kterých jsou časté výskoky. Typicky se jedná o volejbal nebo basketbal. Pacienti popisují bolest v přední části kolene.
Další názvy: skokanské koleno, patelární tendinitis, patelární tendinóza
Příznaky
Týká se části těla
Místo, kde se šlacha čtyřhlavého stehenního svalu upíná na holenní kost, je velmi náchylné k různým postižením nebo poraněním, neboť je tu velký tah a tlak. Pokud se úpon čtyřhlavého stehenního svalu přetěžuje, tak se bolest často projevuje právě v místě úponu tohoto svalu k holenní kosti, přímo pod čéškou (patelou). Přetěžování v tomto místě omezuje průtok krve a lymfy, které zásobují kyslíkem a živinami nejen svaly, ale i ostatní tkáně, avšak na cestě zpět s sebou berou i různé metabolity a škodlivé látky, které se v těle přirozeně tvoří. Krev a lymfa tak tělo čistí. V případě, že je šlacha dlouhodobě přetěžovaná, úpon se zanáší škodlivými látkami, které se v něm postupně hromadí a může dojít také k rozvoji zánětu. Patelární tendinitida neboli skokanské koleno se pak projeví jako bolest přímo pod čéškou.
Příčiny patelární tendinitidy
- Potíže vznikají především častým a opakovaným přetěžováním kolene. Pokud není problematická aktivita na nějaký čas přerušena, začnou se vytvářet malé trhlinky.
- Další příčinou patelární tendinity je dorziflexe kotníku, slabé hýžďové svaly a tuhost svalů, zejména kvadricepsů a hamstringů.
- Skokanské koleno postihuje téměř výhradně aktivní sportovce v mnoha sportovních oblastech.
Faktory ovlivňující vznik skokanského kolene
- dlouhodobé přetěžování dolní končetiny (běh především do kopce, tvrdé doskoky, dlouhá chůze apod.)
- svalové dysbalance převážně v oblasti nohou
- dřívější úrazy nohou, mikrotraumata patelární šlachy, poranění kolenních kloubů
- nevhodný stereotyp chůze a běhu
Na základě trvání příznaků určí lékaři jeden ze čtyř stupňů postižení kolene:
- stupeň – bolest jen po aktivitě, bez funkčních problémů.
- stupeň – bolest při a po aktivitě, i když je pacient stále schopen dostatečně plnit svou sportovní roli.
- stupeň – delší bolest při a po aktivitě, snížená schopnost sportovat.
- stupeň – úplné přetržení šlachy vyžadující operaci.
Diagnostika
Prvním projevem patelární tendinózy je bolest v místě úponu, na dotek, při zátěži i v klidu. Pokud se v úponu začaly usazovat vápníkové ionty a šlacha kostnatí, bude tato změna patrná na rentgenovém snímku. Další variantou diagnostiky je ultrazvukové vyšetření, které dokáže přesně odhalit místa, kde je šlacha postižená zánětem, ale také drobná poranění části šlachy přeměňující se na kost.
Léčba
V prvotních fázích nemoci je třeba především odpočívat, ledovat, stahovat a vyvyšovat koleno. Problémy by měly po čase ustoupit. Aby opět nedošlo ke komplikacím, je důležité pravidelně cvičit. Jedná se hlavně o kontrakce kvadricepsů a dobrý fyzioterapeut vám může doporučit i speciální cviky s protahováním k posílení svalů a šlach.
Pokud bolest přetrvává 6 až 12 měsíců, může se přistoupit také k operaci, kterou bude odstraněna myxoidní degenerace ve šlaše.
Konzervativní léčba
K léčbě bolestí kolene jsou v lékárnách dostupné masti, gely a léky, které dokážou na určitou dobu od bolesti ulevit. Avšak jejich vedlejší účinky často tělu škodí, jako například kortikoidy (hormonální léky). Lékař vám může nabídnout také obstřiky nejrůznějšího složení, ale i ty obsahují převážně kortikoidy, které šlachu ještě více naruší a ta se stane náchylnější k dalším poraněním. V akutní fázi je účinné místo bolesti ledovat.
Operace
Při operaci vás čeká invazivní zákrok, během kterého lékař rozřízne úpon a část šlachy pod čéškou, vrtákem s malým průměrem úpon naruší, čímž stimuluje opravný proces. Po operaci budete mít koleno minimálně 4 týdny v pevné ortéze, postupně odložíte berle a do 6 týdnů se pozvolna začnete dostávat do plné zátěže. Sport v normálním zatížení bude možný po dalších 3 až 4 měsících.
Autor: Lenka Klabochová