Osteoartritida

Jedná se o podskupinu onemocnění zvaného artritida, která má více než 200 různých druhů a postihuje všechny lidi bez ohledu na věku či pohlaví. Nejrozšířenější je právě osteoartritida, která je známá jako degenerativní onemocnění postihující klouby. Nejčastěji jsou postiženy klouby rukou, kolen a kyčle.

Osteoartritida synovií vystlaných kloubů

Latinsky: Arthrosis deformans

Další názvy: osteoartróza, artrosis, gonartróza, koxartróza, risartróza, osteoartrosa, osteoarthrosa, degenerativní osteoartróza, osteoartritida, osteoartrosis

Příznaky

deformace kloubů kulhání poruchy hybnosti kloubů

Týká se části těla

Vyšetření a zákroky

Diagnóza

Příčiny vzniku osteoartritidy

Klouby mají na povrchu chrupavku, která chrání kost a umožňuje její bezproblémový pohyb. Pokud se začne chrupavka opotřebovávat, je pohyb značně omezen a kloub se může různě deformovat. Nejhorší fází je tzv. odtržení chrupavky, kdy je kloub zcela zbaven chrupavky a dvě kosti o sebe dřou a může být způsobena úplná nehybnost nebo zlomeniny.

Toto se stává především věkovým opotřebením daného kloubu. Kosti se pod porušenou chrupavkou mění a formulují do špičatých výrůstků, které se nazývají ostruhy.

Příznaky osteoartritidy

  • Bolest kloubu (od mírné bolesti, až po opravdu velké)
  • Bolest po zvýšené zátěži kloubu
  • Ztuhlost především po ránu a pokud jste delší dobu v klidu (mizí po 15 – 20 minutách)

Onemocnění je velice nepříjemné a omezuje člověka nejenom v pohybu, ale také ve vykonávání různých činností.

Rizikové fakory

Rizikové faktory pro vznik osteoartritidy je především věk. U lidí nad 40 let vzniká riziko mnohem vyšší. Touto nemocí je postiženo 8 z 10 lidí nad 50 let věku. Nadměrná tělesná hmotnost, dlouhodobé přetěžování kloubů nebo genetické dispozici, opět toto onemocnění zvyšují. Více tato nemoc postihuje ženy a to na kloubech ruky a kolenou.

Prevence

Prevence této nemoci je velice těžká, díky tomu, že jsou rizikové faktory rozšířené a k přispění může být i úraz v mládí. Proto je nejlepší nepřetěžovat klouby a pokud vidíte nějaké změny, které by mohly vést ke vzniku onemocnění zkuste je začít řešit včas.

Léčba

Jedinou dosud možnou léčbou pro těžké formy osteoartritidy je náhrada poškozeného kloubu (endoprotéza), ta se ovšem provádí až v těžších formách a hlavně na kloubech, které jsou větší (koleno, kyčel). Jinak je možné kombinovat farmakologickou léčbu a alternativní medicínu. Používat různé masti, nejlépe z výtažkem s konopí a užívat léky proti bolesti. A také léky speciálně na osteoartritidu, které se nazývají sysadoa.

Autor: Lucie Kliková