Hypertrofie levé komory
Hypertrofie levé komory je zbytnění (zmohutnění) její svaloviny a často se objevuje především u chronických kardiaků. Při vyšetření EKG se nacházejí jak hluboké negativní kmity, tak i vysoké pozitivní kmity levé srdeční komory. Hypertrofie levé komory se určuje sečtením odchylek kmitů.
Další názvy: zvětšení levé srdeční komory
Příznaky
Týká se části těla
Popis
Zbytnění je v podstatě reakcí svaloviny srdce na stálé tlakové přetížení, kdy srdeční část čerpá krev proti zvýšenému odporu.
Srdeční osa je výrazně stočena horizontálně doleva. Levá komora je přitom tlakově přetěžována hlavně při arteriální hypertenzi (vysokém krevním tlaku), a je způsobena zúžením aortální chlopně, sníženou pružností tepen atd. Pokud je zvýšený krevní objem, pak si s tímto problémem musí levá komora poradit hlavně při nedostatečném uzavírání dvojcípé nebo aortální chlopně.
Tento nález je klinicky typický pro pacienty s ischemickou chorobou srdeční, chronické hypertoniky, pacienty se stenózou aortální chlopně a další. Nález by měl být potvrzen provedením ECHO srdce, při užívání léků by se u hypertoniků měly objevit ACE-I bránící remodelaci svaloviny srdce.
Vyšetření
Sám nemocný nemusí zmohutnění levé komory srdeční nijak rozpoznat. Lze ji však zjistit pomocí EKG vyšetřením, rentgenem hrudníku nebo nahmatáním atypického místa úderu srdečního hrotu při kompletním vyšetření srdce.
Léčba
Při léčbě se používá tzv. perkutánní transluminální septální ablace (PTSMA), při které se odstraňuje část septa, jež může uzavírat odtokovou část levé komory. Jedná-li se o alkoholovou septální ablaci, pak se léčba provádí zavedením injekce etanolu do specifické části levé koronární arterie.
Autor: Lenka Klabochová