Borelióza
Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je infekční bakteriální onemocnění způsobené několika druhy bakterií rodu Borrelia, které postihuje celý organismus.
Latinsky: Spirochéta Borelli burgdorferi
Další názvy: limská borelióza, borelióza, lymeská borrelióza, lymeská nemoc, lymská nemoc, neuroborrelióza
Příznaky
Diagnóza
Příznaky boreliózy
Projevuje se nejdříve rozsáhlou červenou vyrážkou (Erythema migrans), která může být různé velikosti, obvykle postupně uprostřed vybledne. Avšak ne vždy se tato vyrážka objeví po bodnutí hmyzem, nebo si toho člověn nemusí ani všimnout. Tehdy může onemocnění přejít do dalších, těžší léčitelných stádií. Později se může objevit únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zvětšené lymfatické uzliny a mnoho dalších příznaků.
Neléčená nebo léčena v nedostatečné délce může přejít do chronického stadia s postižením prakticky kteréhokoliv systému, např. srdečního svalu, nervového systému, klouby a dalších.
Léčba boreliózy
Boreliózu lze léčit antibiotiky. Dosud není v medicíně shoda ohledně samotné existence chronické boreliózové infekce a délky léčby. IDSA (Infectious Disease Society of America) - společnost pro infekční choroby zastává názor, že borelióza je snadno léčitelná a k léčbě postačuje nejvíce 28 dní. V opozici k nim stojí ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society of America) - mezinárodní společnost pro boreliózu a přidružené choroby, kteří tvrdí, že borelióza může být perzistentní, dlouhodobá nemoc, jejíž léčba je velmi komplikovaná. Podle jejich názoru léčba trvá obvykle měsíce, ale může i roky. Boreliózou je nakaženo asi 10% klíšťat. Klíšťata však nepřenášejí jen bakterie Borrelia ale mohou přenášet i jiné koinfekce jako např. bartonela, Babesia, Ehrlichia a jiné, které mohou léčbu lymské nemoci komplikovat. Předpokládá se, že na rozvoj onemocnění musí být klíště přisáté na těle alespoň 24 hod. Proti lymeské borelióze neexistuje očkování.