Periferní nervový systém
PNS je součástí nervového systému, tvořící nervy a neurony, které se nalézají mimo CNS (mozek a míchu). Periferní nervy spojují CNS s receptory a s výkonnými orgány. V periferním nervu může být až několik tisíc nervových vláken, vzájemně spojených vazivem.
Anatomie
PNS se dělí podle místa odstupu z CNS a typu vláken:
Mozkomíšní – nervy vedou cit a bolest (senzitivní) nebo zajišťují pohyb (motorické). Mozkomíšní nervy se dělí na míšní a hlavové.
Hlavové nervy
- čichové nervy
- zrakový nerv
- okohybný nerv
- okohybný nerv
- okohybný nerv
- trojklaný nerv
- lícní nervy
- sluchověrovnovážný nerv
- jazykohltanový nerv
- bloudivý nerv
- přídatný nerv
- podjazykový nerv
Míšní nervy
31 párů nervů, které odstupují z páteře. Každý má dva kořeny, jeden je na pohyb, druhý na cit a bolest. 8 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových a 1 kostrční. Hrudní vedou mezižebřím, pod úrovní L1, což je zhruba kolem ledvin, mícha jako taková končí a je zde už jen koňský ocas (cauda eqiuna), který tvořen míšními nervy. Proto se v této oblasti odebírá mozkomíšní mok z páteřního kanálu – lumbální punkce.
Vegetativní – neboli autonomní nervy se rozdělují na sympatické a parasympatické, nemůžeme je ovládat vůlí. Nachází se v hladké svalovině všech orgánů a srdeční svalovině.
- Sympatické nervy – vystupují z míchy krční, hrudní a bederní. Sympaticus zrychluje srdeční činnost a jeho mediátorem (přenašečem) je noradrenalin a adrenalin.
- Parasympatické nervy – vystupují z hlavy a křížové míchy. Parasympaticus zpomaluje srdeční činnost a jeho mediátorem je acetylcholin
Tyto nervy na sebe navzájem působí jako antagonisté (protichudně).
Periferní nervový systém je velice důležitý pro přenos informací z mozku do jednotlivých tkání. Pokud je někde okruh přerušen dochází k ochrnutí či poruše dané oblasti. Pokud jsou nervové dráhy jen pohmožděné dá se je zachránit. V případě úplného přerušení je šance na úplné uzdravení mizivá.
Autor: Lucie Kliková