Hltan
Hltan (latinsky pharynx) je trubice nálevkovitého tvaru o délce 12 až 15 cm. Kříží se v ní cesty dýchací a trávicí soustavy. Sahá od baze lebeční až po šestý krční obratel, od kterého se rozděluje na hrtan (dýchací trubici) a jícen (trubice spojující hltan se žaludkem). Hltan je zpevněný chrupavkou, vystlaný sliznicí a jeho stěnu tvoří vazivo a příčně pruhované svaly.
Anatomie
Související nemoci
Hltan se skládá z následujících tří oddílů
- nosohltan (nasopharynx) – dvěma otvory do něj ústí průduchy. Nachází se v něm Eustachova trubice, která nosohltan spojuje se středním uchem. V něm pomáhá vyrovnávat tlak. Nosohltan obsahuje lymfatické uzlíky – nosní mandle.
- střední oddíl (oropharynx) – ústní část hltanu, která slouží k dýchání i polykání. Ohraničená je měkkým patrem, kořenem jazyka a patrovými oblouky. Také zde se nachází lymfatická tkáň v podobě patrových (krčních) mandlí, ležících mezi dvěma oblouky.
- hrtanový oddíl (laryngopharynx) – krátká část hltanu. Obsahuje hrtanovou příklopku, která při polykání potravy uzavírá dýchací cesty a zabraňuje tak udušení. Dochází k tomu na základě nepodmíněného (automatického) reflexu.
Onemocnění hltanu
Nemoci hltanu můžou být zánětlivého i nádorového původu. Ještě častější jsou ale choroby související s jeho jednotlivými oddíly jako například angína (krční mandle) nebo zánět nosohltanu.
Autor: Simona Knotková