Železo

Železo je důležitý prvek, který si náš organismus neumí vyrobit sám, ale pro naše tělo je nezbytný. Podstatná část železa se nachází v červeném krevním barvivu (hemoglobinu), který je složkou červených krvinek. Červené krvinky zajišťují transport kyslíku z plic do ostatních tkání.

špenát - zdroj železa

Tělo dospělého člověka obsahuje něco kolem 4 gramů železa, ale i když je toto množství minimální, je jeho význam v těle podstatné. Bez přítomnosti železa byste nemohli dýchat, nedokázali byste vykonávat svalovou práci, nezvedli byste ani hřebík. Železo také účinkuje na mnoha dalších místech v lidském těle.Působí zkrátka všude a bez něj se neobejdeme.

Příznaky nedostatku železa

Nedostatek železa (anémie) je možné zjistit z krevních testů.  

K prvním varovným signálům patří:

  • nevolnost,
  • brnění v lýtkách,
  • zácpa nebo naopak průjmy,
  • plynatost,
  • nadýmání,
  • výrazná bledost především v oblasti dásní, spojivek a nehtových lůžek,
  • sklony k depresím,
  • zimomřivost,
  • celková slabost,
  • stavy na omdlení,
  • vypadávání vlasů,
  • suché lámavé nehty.

Člověk hůře dýchá, občas má silné bušení srdce a v ústech se mu tvoří bolavé afty. U starších osob se může vyskytnout i zmatenost. Avšak problém je v tom, že veškeré tyto potíže mohou být zpočátku jen mírné, takže se snadno přehlédnou.

Kdy železo užívat

Denní potřeba železa činí 10 mg pro muže a pro ženy 15 mg. U zdravého člověka je příjem železa v běžné stravě zcela dostatečný. Podnětem ke zvýšenému příjmu železa jsou stavy, které jsou spojeny s jeho nedostatkem. Kdy tedy budete žele potřebovat nejvíce?

1) Operace a stavy spojené s větší ztrátou krve - V případě, že větší chirurgickou nebo ortopedickou operaci, tak vám váš lékař určitě předepíše železo. Jestliže se tak nestane, můžete ho o této skutečnosti informovat. Zvýšená denní dávka činí 50 - 100 mg/den.

2) Silnější menstruace - také může být příčinou vyšších ztrát železa. Několik dní po menstruaci byste to měly konzultovat s gynekologem. Zvýšená denní dávka činní 50 mg/den .

3) Krvácení do zažívacího traktu – Sami to odhalíte těžko, protože bývá skryté. Pokud na to ale máte podezření a tmavou stolici, pak je nutné vše konzultovat s odborníkem, který vám navrhne mimo jiné individuální množství příjmu železa v nějaké doporučené formě.

4) Těhotenství a kojení – Jedná se o přirozený stav v životě téměř každé ženy. Během těhotenství je zcela obvyklé užívání nějakého preparátu, který kombinuje pro plod nezbytné vitamíny a minerální látky, a železo bývá součástí těchto doplňků. Jestliže si s výběrem nevíte rady, zeptejte se v jakékoliv lékárně.

5) Děti a dospívající – Rostou, a proto spotřeba železa stoupá. Ideální příjem železa je 8 - 14 mg/den.

Zdroje železa

Nejlepším zdrojem železa je červené maso a vnitřnosti. Doporučená denní dávka železa je cca 15 mg. Pro lidský organismus je lépe vstřebatelné hemové (dvojmocné) železo, které se vyskytuje v potravinách živočišného původu, hlavně v červeném mase. Významným zdrojem jsou vnitřnosti (ledviny, játra, srdce, mozek). Ve100 gramové porci hovězích jater se nachází zhruba 6,5 mg železa. Také se tvrdí, že u lidí pravidelně konzumujících maso, ryby a drůbež, je menší riziko vzniku nedostatku tohoto prvku. Vysoký obsah železa je také v luštěninách, obilovinách, brokolici, tofu, dýňových semínkách, v máku, hořké čokoládě, sušeném ovoce, ořechách a v dalších potravinách rostlinného původu.

Využití železa podporují také bylinky

Proti anémii pomáhají také některé bylinky, jako např. echinacea (třapatka nachová), ale i hořec, kopřiva, jetel či pampeliška, ve kterých se vyskytuje vitamín C pro lepší využití tohoto stopového prvku z potravy. Při léčbě chudokrevnosti se osvědčila také mrkvová šťáva nebo nastrouhaná čerstvá mrkev. Na podporu krvetvorby je doporučována konzumace červené řepy, salátu z červeného zelí a křenu. Tyto ingredience se pouze nastrouhají a přichutí se čerstvou petrželovou natí. Praktickým a zároveň spolehlivým řešením jsou také doplňky stravy obsahující snadno vstřebatelný organický zdroj železa, který je obohacený ještě o skupinu vitaminů a minerálů potřebných pro správnou tvorbu krve, jako je vitamín B12 a kyselina listová. Tyto doplňky lze snadno sehnat v lékárnách a v e-shopech.

Autor: Lenka Klabochová