Zdravotní matrace pro bolavá záda
Matrace jsou dnes k dispozici ve velmi dobré kvalitě s nejlepším komfortem pro spaní. Také jejich životnost se neustále prodlužuje, některé mohou být používány 10-20 let. Kvůli velkému výběru na trhu však může být obtížné vybrat tu dokonalou matraci. Každý jedinec je individuální a od toho se odvíjí i jeho potřeby. Při bolestech zad je obzvlášť důležité zvolit vhodnou matraci. Je však nutné si uvědomit, že ne každá bolest zad může být způsobená špatnou matrací. Ve většině případů je to ale jeden z hlavních důvodů. Jak tedy zvolit tu správnou? Níže je uvedeno několik typů, jak při výběru postupovat.
Tvrdost matrace
Příliš tvrdá, ale ani příliš měkká matrace není z dlouhodobého hlediska pro páteř a záda vhodná. Tvrdost matrace by měla záviset od vašich tělesných proporcí. Ty představují vaši hmotnost a výšku. Spousta internetových obchodů nabízí kalkulačky, které po zadání těchto parametrů doporučí vhodnou matraci. Tvrdostí se rozlišuje nejčastěji 5 nebo 6 stupňů. Lidé s nižší hmotností by měli volit měkčí a lidé s vyšší hmotností tvrdší matrace.
Materiál
Matrace jsou nejčastěji vyrobeny z paměťové pěny, přírodního latexu, kokosového vlákna, z žíní nebo z tzv. taštičkových pružin + polyesterů a polyamidových komponentů. Vhodný materiál souvisí s tvrdostí. Podle tvrdosti lze očekávat také výplň, kterou je matrace tvořena.
Typy matrací
Pružinové matrace
Vnitřní struktura se skládá z pružinové konstrukce, mezi kterou je pak výplň z nejrůznějších materiálů.
- dobře prodyšné, dostupné ceny, tvar zachovávají po dobu mnoha let, dobrá elasticita
- opotřebováváním mohou pružiny tlačit, těžké (pro udržování hygieny nepohodlné)
Latexové matrace
Jsou vyrobeny nejčastěji z pryže, někdy použity pouze přírodní polymery – přírodní latexové matrace.
- velmi dobrá adaptace na přizpůsobení se tělu, vynikající pružnost, při odpovídající péči je malá pravděpodobnost napadení roztočem
Pěnové matrace
Tyto matrace měli kvůli značným nevýhodám úpadek na trhu, díky novým technologiím se to však změnilo, starší pěnové matrace jsou však značně nevhodné pro vaše záda.
- velmi dobrá adaptace na přizpůsobení se tělu, paměťová pěna, nízká náchylnost na napadení roztoči, dobrá přepravitelnou, dlouhá životnost, dobrá tepelná izolace
- v dnešní doba relativně nákladné
Přírodní matrace
Vyrobeny nejčastěji z přírodního latexu, kokosového vlákna, žíní nebo dokonce z mořských řas, kombinací různých materiálů lze vyrobit různě tvrdou matraci.
- nepoužívají se žádné kovy a chemikálie
- rychlé stárnutí a opotřebování se (vyžaduje častější výměnu), riziko napadení plísněmi a roztoči, ve vlhkých a špatně větraných prostorech to může vést k nepříjemnému zápachu
Ortopedické matrace
Pro osoby, které trpí bolestmi zad z nevhodné matrace, mohou být vhodné ortopedické matrace. Jedná se o matraci s nadstandardními prvky, než mají běžné matrace. Ortopedická matrace má za úkol podporovat páteř v jakékoliv poloze. Při dolehnutí nevykazuje žádný zpětný tlak. Nevýhodou je však jejich vysoká pořizovací cena, která vás často může odradit. Je však důležité myslet na to, že zdraví je jen jedno a bolesti zad jsou jeden z nejčastějších problému, proto se vyplatí investovat.
Výdrž a hygiena
Díky kvalitě matrací se prodlužuje i jejich doba, po kterou mohou sloužit. Protože jsou však často hodně těžké, zůstávají víceméně pořád v posteli bez potřebné hygieny a větrání.
Výsledkem pak je, že člověk stráví dvě třetiny svého života v těsné blízkosti se zaprášenou matrací, která podle výzkumu obsahuje mnohdy také roztoče, bakterie a plísně. Více než 98 % všech matrací (a to i včetně dětských!) je znečištěno a obsahuje roztoče (plus jejich exkrementy). Časté příznaky jako jsou zarudlé očí, otoky očních víček, svědění a rýma, kašel, dušnost a vyrážky, mohou být spojeny právě s takto zanedbanými hygienickými podmínky matrace.
Pokud nechceme spát denně mezi roztoči, vyhnout se alergickým reakcím a zároveň prodloužit životnost matrace, je vhodné myslet na pravidelnou údržbu postele včetně matrace. Ložní prádlo je vhodné měnit cca co 14 dní a ihned po každé nemoci (nebo i v průběhu). Jakékoliv chrániče matrace a odnímatelné kryty by se měly prát a umývat asi jednou za měsíc. Pokud je na matraci odnímatelný potah, máte vyhráno a ulehčíte si hodně práci. Obtížnější je to s matracemi, které snímatelný potah nemají. Matraci je dobré pravidelně vysávat a čistit.
Samotná matrace by měla být jednou za měsíc otáčena a to jak v podélném, tak příčném směru. Dnes na trhu existuje spoustu vychytávek, díky kterým můžete docílit pohodlného spánku v čistém prostředí. Vyrábí se například potahy, které eliminují pronikání potu, ale zároveň propouští vzduch, největším luxusem pak je potah s antibakteriálním povrchem.
Autor: Klára Šedová