Sedimentace

Jedno z nejznámějších a nejběžnějších krevních vyšetření, při kterém se zjišťuje pokles erytrocytů ve skleněné nádobě. Je také označováno jako FW (Fahraeus-Westergen). Díky tomu, že je odebrána nesražená krev od pacienta, která je dána do skleněné nádoby, se začnou postupem času červené krvinky usazovat na dně a nahoře se objevují ostatní složky krve.

Sedimentace

Týká se části těla

Tímto vyšetřením se zjišťuje není-li v těle člověka zánět. Nemá nic společného se srážením krve!

Čím je pokles červených krvinek rychlejší, tím je větší pravděpodobnost, že je v těle zánět. S ohledem na věk a pohlaví pacienta.

Vyšetření se provádí hned po odběru krve na oddělení či v ambulanci. Lékař tedy vidí výsledky hned. Nevýhodou je ovšem nespecifický nález, který značí pouze zánět, je nutné zjistit kde, jaký a příčinu.

I tak se musí čekat na výsledky hodinu. Toto vyšetření je dnes nahrazováno daleko rychlejší možností, kterou nám dává CRP vyšetření přímo v laboratoři.

Vyšetření se provádí z klasického odběru žilní krve, není potřeba předem složitá příprava.

Fyziologické hodnoty

  • Ženy: 5-12 mm/hod
  • Muži: 3-10 mm/hod

Pokud je pokles do 20 mm/hod je to stále ještě v normě a je poté nutné další vyšetření, které odhalí co pacientovi vlastně je a jaký má v těle zánět. Zvýšené hodnoty mohou být také u rakoviny a u autoimunitních onemocnění.

Autor: Lucie Kliková, DiS.