Odstranění žlučníku – cholecystektomie
V tomto článku se dozvíte veškeré informace o operaci žlučníku, jaká je příprava na operaci a jak celý výkon probíhá. Nakonec vám doporučíme pár zásadních pravidel, které byste měli po odstranění žlučníku dodržovat.
Týká se části těla
Nejprve si napíšeme pár vět o žlučníku, nejedná se o orgán tvořící žluč, jak může být někdy chybně používáno. Žlučník slouží jako rezervoár žluči, kterou tvoří játra. Žlučník žluč přemístí do tenkého střeva, kdykoliv se blíží potrava, aby se správně zahustila a rozštěpila.
K odstranění žlučníku dochází z mnoha důvodů, nejčastěji se jedná o zánětlivé onemocnění nebo přítomnost žlučových kamenů, které brání odchodu žluči. Pokud se žlučovod ucpe a brání odchodu žluči je potřeba razantní chirurgické řešení, někdy se může přejít k odstranění žlučníku jako preventivní opatření.
Termíny nejčastějších nemocí žlučníku a s ním související nemoci
- cholelithiáza = žlučové kameny
- cholecystolithiáza = žlučové kameny ve žlučníku
- choledocholithiáza = žlučové kameny ve žlučových cestách
- cholecystitida = zánět žlučníku (akutní, chronický)
- cholangoitida = zánět žlučových cest (akutní, chronický)
- karcinom žlučníku a žlučovodů
- stenózy = zúžení žlučových cest
Příznaky onemocnění žlučníku
Příznaky, které doprovázejí onemocnění žlučníku mohou být asymptomatické – bez příznaků = tzv. němé kameny. Kdy je žlučník naplněn mikroskopickými kameny, ale my o nich ještě nevíme. Později se objevují Biliární dyspepsie – pocit plnosti, tlaku v epigastru a v pravém podžebří, nesnášenlivost tučných jídel, nauzea (pocit na zvracení), plynatost = meteorismus, říhání, nepravidelná stolice. Posledním a nejhorším stádiem je biliární kolika - „žlučníková bolest“, kolikovitá (střídání klidové fáze s akutní bolestí), bolest v pravém podžebří vyzařující do pravého boku a zad a pod pravou lopatku, stahy hladké svaloviny žlučníku a žluč. cest – snaha uvolnit zaklíněný kamen.
Pokud žluč neodchází z žlučníku objeví se obstruční ikterus – zbarvená bělma, spojivky a kůže do žluta, tmavá moč, acholická (světlá) stolice. U zánětu žlučníku se dostaví teplota, třesavka, pocení, bledost, schvácenost + dyspeptický syndrom (viz. Biliární dyspepsie).
V případě těchto potíží okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. V nemocnici vám bude odebrána anamnéza (dietní chyba, stres), bude provedeno fyzikální vyšetření - poklep, pohmat, poslech, změřeny fyziologické funkce – krevní tlak, tělesná teplota, puls, dech. Odebrání krve na vyšetření, která určí zda máte zánět nebo jaké máte hodnoty funkce jater (FW, KO (LEU), CRP, jaterní testy – bilirubin, ALT, AST, ALP, GMT, LDH, amylázy, HbsAg (k vyloučení VHB)). Laboratorně vám také bude vyšetřena moč. RTG (nativ břicha, cholecystografie, cholangiografie), SONO, ERCP (! diagnostika x terapeutická metoda), PTC =perkutánní transhepatická cholangiografie = aplikace kontrastní látky při napíchnutí jater. Před operací vám bude natočeno EKG, podány tišící injekce, budou vám zabandážovány nohy.
Cholecystektomie se nyní řeší miniinvazivní metodou, což znamená, že budete mít jen 4 vpichy do břicha. Rekonvalescence bude zkrácena a nehrozí tolik pooperačních komplikací. Laparoskopická operace se provádí s využitím videotechniky. Celý zákrok je provázen v celkové anestezii. Doba trvání výkonu je kolem 45 – 60 minut. Při klasické operaci vám bude udělán jeden řez v pravé horní části břicha. Po provedené operaci vám bude zaveden drén. Po operaci budete převezeni na pooperační pokoj, kde budete dvě hodiny monitorováni. Po 3 hodinách budete moci pomalu vstát a pohybovat se po pokoji.
Rekonvalescence po odstranění žlučníku trvá většinou 14 dní. Pokud nemáte žádné komplikace budete druhý den po operaci propuštěni do domácího ošetřování, kde budete muset dodržovat dietní plán a rehabilitovat. Protože po odstranění žlučníku není žádná rezerva pro žluč je zapotřebí dodržovat dietu, která omezuje tučná jídla!!
- Strava - netučná, nedráždivá (NE smažená, nadýmavá, kynutá, kořeněná, káva, česnek, majonéza, netučné mléčné výrobky)
- Nepřejídat se
- Ne námaha v předklonu - útlak žlučníku
- Čaj - mátový, žlučníkový (Salvat)
- Cholagoga - Febichol, Cholagol (při potížích, před tučným jídlem)
- Ursosan, Ursofalk(tbl. na rozpuštění kamenů) - brát pravidelně a dlouhodobě
- Omezit stres