Odstranění krčních mandlí - Tonsilektomie
Patrové mandle jsou oválný patrový orgán, který je uložený v ústní části hltanu mezi klenbami měkkého patra. Za fyziologického neboli normálního stavu se patrové mandle společně s nosohltanem, lymfatickou a jazykovou tkání významně podílejí na obraně organismu proti infekci.
Týká se části těla
Zákrok odstranění krčních mandlí
V minulém století býval zákrok odstranění krčních mandlí, tzv. tonsilektomie, relativně častý. Ale dnešní poznatky již prokazují jejich důležitost, a proto k němu i konzervativnější lékaři přistupují většinou teprve tehdy, kdy selžou všechna možná antibiotika. Ti méně konzervativní zase dávají přednost neinvazivnímu řešení, kterým chtějí dosáhnout normálního stavu horních cest dýchacích například pomocí Streptokillu (přírodními ústními kapkami).
Rozhodnutí, zda se podrobit tonsilektomii záleží vždy na pacientovi, i když je občas je těžké říci "ne" lékaři, který pacienta přesvědčivě ujišťuje, že jeho mandle jsou opravdu ve velice špatném stavu a "musí ven". Je však nutné mít na paměti, že odstranění krčních mandlí je nevratné a z tohoto důvodu je to až ta poslední možnost. Nežli se pro tento zákrok rozhodnete, je dobré se přesvědčit, že všechny jiné možnosti léčby jsou již vyčerpány.
Kdy se tonsilektomie provádí
V případě, že předepsaná léčba selže a angína se stále vrací, pak musí být provedeno poslední řešení, kterým je odstranění mandlí. Tonsilektomie je chirurgický zákrok, během kterého se mandle chirurgicky odstraní z krku. Někdy stačí je odstranit i částečně
Tonsilektomie se provádí především v těchto případech:
- při opakovaném selhávání antibiotik
- při stále se vracející se angíně
- při krátkodobé zástavě dechu
- při závažných potížích s hlasitým chrápáním
- při abscesu na mandlích
- při vážných dlouhodobých problémech s polykáním a jezením (kdy jsou mandle zvětšené)
Metody tonsilektomie
- nejčastějším způsobem je odstranění mandlí skalpelem
- laserové odnětí mandlí (LTA) za pomoci laseru
- microdebrider - odstranění mandlí pomocí rotačního zařízení, které je vybaveno i sáním
- elektokauter - pracuje s vysokofrekvenčním elektrickým proudem, kterým vypálí mandle na velmi vysokou teplotu. Současně dochází k menšímu krvácení díky rychlému zacelení krevních žilek.
Průběh operace
Klasickou operací je tonsilektomie (TE), která je druhou nejčastěji prováděnou operací v oboru ORL. Úkolem operace je naprosté odstranění krčních mandlí. Operace je prováděna v celkové narkóze, ale na žádost pacienta i v lokální anestezii nebo při riziku narkózy.
Po uspání pacienta se zavede dýchací rourka přes nosní dutinu do úst a dále do průdušnice. Oblast vstupu do hrtanu se zatamponuje kvůli zabránění zatékání krve do dýchacích cest. Do dutiny ústní je pak zaveden rozvěrač, kterým se odtlačí jazyk, rozevře se ústní dutina a zafixuje se.
Mandle se uchopí nástrojem, nařízne se sliznice patrové klenby a následně se mandle vypreparuje ze svého lůžka. Stopka mandle se po vypreparování až ke spodnímu pólu oddělí od kořene jazyka a celá se odstraní, přičemž se velmi důkladně staví krvácení buď tampony, nebo elektrokoagulační pinzetou.
Po zcela zastaveném krvácení je pacient anesteziologem probuzen.
Možné operační komplikace
Většinou je tonsilektomie úspěšná, ale některé komplikace se mohou objevit již při zákroku.
Jedná se například o:
- infekce
- reakce pacienta na anestetika
- silné krvácení
Některé komplikace mohou být i pooperační:
- bolest v hrdle
- infekce
- krvácení
- potíže s polykáním
- bolest v uchu, krku či v čelisti
Pooperační průběh
Riziko krvácení činí nejvýše 14 dnů po operaci. Přijímaná strava by proto neměla být příliš horká a tuhá a ze stejného důvodu není vhodné sprchování a koupání v horké vodě a pobyt na slunci.
Po týdnu jsou již pro pacienta k dispozici výsledky histologického vyšetření. Při neočekávaném výsledku, což může být nález zhoubného nádoru, se někdy zvažuje možnost dalších vhodných operací.
Nemocniční pobyt trvá asi 3-7 dní. Při propuštění dostanete zprávu pro vašeho praktického lékaře a také od ORL lékaře, ale propuštění z nemocnice jim raději nahlaste. Ošetřující lékař nebo operatér vás nebo vaše dítě objedná ke kontrole a předepíše léky, které vám byly doporučeny k užívání po operaci.
Autor: Lenka Klabochová