Magnetická rezonance
Magnetická rezonance známá i pod zkratkami MR a MRI je moderní zobrazovací vyšetření často využívané zejména ve zdravotnictví k zobrazení tkání a vnitřních orgánů v těle. Do praxe byla zavedena v roce 1982 a dnes je jednou z nejúčinnějších diagnostických zobrazovacích metod, a to i přesto, že je velmi složitá a drahá.
Princip vyšetření pomocí MR
Pomocí magnetické rezonance lze získat řezy zvolené části těla, které pak lékaři mohou dále zpracovat a spojit až do finálního 3D obrazu vyšetřovaného orgánu. Jednoduše řečeno to znamená, že magnetická rezonance dokáže zobrazit lidské tělo v jednotlivých vrstvách, jako by bylo rozřezané na malé kroužky.
A právě díky tomu mohou lékaři odhalit různé probíhající procesy, jako jsou například nádory, záněty či krvácení, které by jiným způsobem nemohly být zjištěny vůbec, nebo jen velmi obtížně. Navíc je možné tyto komplikace za pomoci magnetické rezonance zcela přesně lokalizovat a kromě jejich velikosti určit i vztah uvedených procesů k ostatním orgánům.
MRI je tedy až na pár výjimek jednou z nejcitlivějších vyšetřovacích metod sloužících k posouzení morfologie a patologie tkání, ale i k zobrazení dalších orgánů lidského těla.
Nečastější vyšetření pomocí MRI
Mezi nejčastější typy vyšetření pomocí MRI, na které indikující lékař své pacietny posílá, patří:
- MRI mozku a míchy,
- MRI bederní páteře,
- MRI krční páteře,
- MRI kolene,
- MRI ramene,
- MRI kyčle,
- MRI břicha,
- MRI jater,
- MRI prostaty,
- MRI prsu,
- MRI srdce,
- MRI střev.
Jak vypadá přístroj na magnetickou rezonanci?
Přístroj je v podstatě obrovský magnet ve tvaru tunelu, jenž má i pohyblivé lůžko, na kterém musí pacient při vyšetření klidně ležet. Součástí tohoto přístroje je i vyhodnocovací systém a obslužný pult, který je umístěn ve vedlejší místnosti. Provoz magnetické rezonance vyžaduje velkou spotřebu energie, a proto je nutné zajistit instalaci zařízení regulujícího výkyvy během spouštění.
Průběh vyšetření magnetickou rezonancí
Každý pacient musí před vyšetřením magnetickou rezonancí vyplnit a podepsat souhlas s jeho provedením. Před samotnou magnetickou rezonancí odloží v kabince všechny kovové předměty, peněženku a další věci. To vše dle pokynů z laboratoře. Pak již ulehne na lůžko, které se vsune do „tunelu“.
Samotné vyšetření je nebolestivé, ale pro některé pacienty může být nepříjemný velmi silný hluk, který je přístrojem během vyšetření vydáván. Není však nutné se jím nijak znepokojovat, neboť obsluha zařízení může pacientovi zapůjčit sluchátka.
Z důvodu bezpečnosti má pacient v ruce celou dobu signalizační zařízení, jehož pomocí může v případě nějakých obtíží přivolat obsluhu a požádat ji o pomoc. Pracovníci jsou s ním pomocí kamery a mikrofonu celou dobu v kontaktu, takže pokud se objeví nějaký problém, okamžitě zasáhnou.
Pacientovi může být na základě rozhodnutí vyšetřujícího lékaře nitrožilně aplikována kontrastní látka, která umožní zvýraznit některé tělní struktury.
Jak dlouho magnetická rezonance trvá?
Délka trvání tohoto výkonu se odvíjí od toho, která část pacientova těla se musí vyšetřit a zda je používána i kontrastní látka. Nejčastěji toto vyšetření trvá 20-30 minut, avšak v některých případech může trvat i celou hodinu. Po celou dobu vyšetření musí pacient ležet v klidu a vyvarovat se jakéhokoliv pohybu, protože ten by mohl kvalitu obrazu zhoršit.
Autor: Lenka Klabochová