Frakční laserový hojivý kožní zákrok
Frakční laser je vhodný na všechny červené skvrny, nesouměrnou pigmentaci, jizvičky, nehojící se rány, žilky na obličeji, akné a drobná znaménka. Tento druh laseru je velice moderní a v současné době se hojně používá zejména na znaménka.
Související nemoci
Příznaky
Týká se části těla
Jak funguje frakční laser?
CO2 frakční laser je vysoce výkonný, hlavní princip zákroku je v odpařování znaménka nebo pigmentace. Paprsek je ručně řízen a aplikován přesně na postižené místo. Paprsek je uzpůsoben velikostně i vzhledově, takže se dostane opravdu jen na tvar znaménka a okolní pokožku vůbec neohrozí. Laser působí na vnější a střední vrstvu, proto se pokožka může regenerovat, vyhladit a získat normální vzhled. Hojení po zákroku je velice rychlé a efektivní. Komplikace jsou minimální.
Jaký je postup výkonu?
Sjednáte si schůzku na oddělení estetické chirurgie nebo budete mít doporučení od lékaře. Část pokožky, která je postižena a bude ošetřena laserem bude očištěna od make-upu a od dalších nečistot. Hodinu před zákrokem vám bude aplikovaná mastička na znecitlivění okolí. Lehnete si na lehátko a lékař vám celý zákrok vysvětlí. Procedura není vůbec bolestivá, jen maličko nepříjemná. Na začátku můžete cítit malé štípnutí a to je všechno. Ošetření trvá dle velikosti plochy, malé ranky trvají mezi 5 – 10 minut. Rána vůbec nekrvácí ani nijak neotéká. Po zákroku vám bude místo ošetřeno mastičkou. Terapie se opakuje dle hloubky a závažnosti. Lékař vám vše před odchodem řekne a objedná vás na kontrolu.
Kdy zákrok podstoupit a co dělat po něm
V místě zákroku se vám udělá stroupek, který můžete v pohodě překrýt makeupem. Doba zahojení se pohybuje od 7 do 10 dní, dle místa zákroku a individuálního hojení. Po ošetření je zapotřebí vyhýbat se slunečnímu záření, proto je nejlepší podstupovat tento výkon v zimě. Není dobré používat dráždivá mýdla, umělé látky na oblečení, parfémy a další látky, které by mohly ránu podráždit.
Autor: Lucie Kliková DiS.