EEG
Elektroencefalogram je vyšetřovací metoda při které se zkoumají mozkové aktivity. Jedná se o neinvazivní metodu, která není nepříjemná ani nebolí. Aktivity mozkových buněk – neuronů jsou snímány elektrodami. Elektrody jsou umístěny po celé hlavě.
Související nemoci
Příznaky
Týká se části těla
Co odhalí EEG
Mezi nejzákladnější onemocnění, které EEG záznam zjistí, je porucha spánku, epilepsie, kóma, migrény, onemocnění CNS u dětí, mozková příhoda, záněty mozku. Sledovat mozek se může jak v bdělém stavu, tak ve spánku, kdy lékaři zjišťují jak se mozek ve spánku chová a co je pro něj typické.
Kdy zajít na EEG?
Lékař vám předepíše EEG vyšetření pokud máte bolesti hlavy, výpadky vidění, psychiatrická onemocnění, nevolnosti, točení hlavy, při podezření na zánět a nádory mozku.
Jak bude EEG vyšetření probíhat?
Předtím, než půjdete na EEG nemusíte podstupovat žádnou přípravu. Léky, které berete každý den si vezměte normálně, jen pozor na léky ovlivňující myšlení, to konzultujte s lékařem. Pokud je vyšetřováno EEG kvůli poruchám vědomí, je zapotřebí nespat celý den a noc před vyšetřením, lékař vás předtím upozorní. Při vyšetření ležíte na lehátku, je vám dána čepice na hlavu, kde jsou připevněny elektrody a vodivým gelem zvýšené zobrazování mozkové aktivity.
Při vyšetření budete vyzváni, abyste několikrát zavřeli a otevřeli oči, poté dýchali jen nosem nebo zase ústy. Nejnepříjemnější částí je pouštění blikajícího světla, kdy to budete muset vydržet a mít zavřené oči. Zajímavé je, že pokud se na ta světla zaměříte (vše samozřejmě se zavřenýma očima) uvidíte zajímavé obrazce, velice pěkné. Celé vyšetření trvá 30 minut.
Omezení po EEG
Omezení po vyštření není žádné. Můžete se věnovat všem činnostem bez omezení. Jedinou nevýhodou je, že po vyšetření budete mít vodivý gel ve vlasech, takže je zapotřebí vlasy umýt, toto se týká především žen. EEG je jedno z nejpříjemnějších vyšetření, u kterého budete usínat.
Autor: Lucie Kliková DiS.