Amnioskopie (vyšetření plodové vody)
Jedná se o vyšetření plodové vody pomocí zraku. K vyšetření se používá amnioskop, přístroj, který má kónický tvar a na konci zdroj světla. Zavádí se kanálem děložního hrdla, které musí být prostupné alespoň 1 cm.
Týká se části těla
Amnioskopie má za úkol odhalit známky nedostatečnosti placenty nebo proběhlou nitroděložní tíseň plodu. Amnioskopie se nejčastěji provádí během posledních dnů těhotenství nebo při nástupu porodu. Stav se hodnotí podle zákalu plodové vody nebo příměsi smolky (střevní obsah plodu, tvořící se ze spolykané plodové vody, odloupaných epitelií střevní sliznice, výměšků jater a žlázek trávicího ústrojí).
Obvykle se provádí tzv. vstupní amnioskopie při příjmu k porodu na porodní sál.
Plodová voda:
- čirá, lehké mléčné zbarvení: normální plodová voda bez problémů
- žlutá barva - při hemolytickém onemocnění plodu u Rh imunizace (plod je poškozován mateřskými protilátkami)
- zelené zabarvení - může být známkou hypoxie plodu (nedostatek kyslíku), která vede ke zvýšené pohyblivosti střev a uvolnění konečníku a úniku mekonia/ smolky (výkal u plodu) ze střev
- hnědá barva (někdy popisována jako barva masa) – těžká kyslíková nedostatečnost u plodu, může být nalezena i při odumření plodu
Rizika
1) Infekce: jelikož se jedná o metodu invazivní, nejčastějším rizikem je samozřejmě infekce. Lékař, provádějící amnioskopii musí dodržovat přísné hygienické podmínky. Musí předpokládat, že je riziko, že infekce uvnitř dělohy už může být a proto není vhodné ji ještě zhoršovat. Ženě by také měly být řádně hygienicky ošetřeny a zdezinfikovány rodidla.
Žena před výkonem musí být o této skutečnosti informována a souhlasit s ním. Musí být probrány klady a zápory této metody. Musí být skutečný důvod, proč výkon provést. Žena může výkon odmítnout, ale musí si dobře rozmyslet, co to může obnášet. Je velmi obtížné posoudit, zda amnioskopie nepřinese více škody, než užitku.