Úvod do první pomoci
Každý se už někdy v životě setkal s poskytováním první pomoc, ať už přímo a nebo nepřímo ze školního vyučování či jiných sdělovacích prostředků. První pomoc je důležitá část uzdravení akutně nemocného člověka. Jedná se o ¼ procesu navrácení zdraví.
Fáze uzdravení
- fáze – Prevence tato fáze není úplně o uzdravení, ale pokud se budete snažit o předcházení nemocí, nebudete muset čelit dalším skupinám. Proto někteří tuto fázi zahrnují do celého specifika.
- fáze – První pomoc, zde patří jak laická tak i profesionální PP. Tuto složku si detailněji popíšeme v následujících článcích a poskytneme vám souhrn všech informací tak, abyste dokázali první pomoc poskytnout.
- fáze – Nemocniční péče, po předání ZZS bude nemocný nejspíše několik dní uložen do nemocničního zařízení, kde bude mít veškerou péči a ochranu 24 hodin.
- fáze – Rekonvalescence, zpravidla je nemocný propuštěný do domácího ošetřování, kde se postupem času učí znovu se dostat do zaběhlého koloběhu života. Může to být také část, kdy se nemocný učí vycházet se svým novým životem, jestliže má nějaké trvalé následky.
Jak už jsem výše psala, my se v této sérii článků budeme zabývat první pomocí. Ze zákona je povinná a každý občan by měl poskytnout první pomoc, pokud jemu samotnému nehrozí riziko úrazu či smrti.
Obecné pokyny, které platí u každé PP
- Posouzení situace – jestliže se dostanete do situace, kde budete muset pomoci nemocnému, nejprve zkontrolujte zda vám v okolí pomoci nehrozí nebezpečí. Poté postiženého odvěťte nebo odtáhněte do bezpečí.
- Vyšetření postiženého – musíte zjistit zda je postižený v bezvědomí, zda dýchá a zda krvácí. Postupujte od nejvíce ohrožujících zranění. Zlomená noha je určitě mnohem méně závažná než zástava dechu. Zkontrolujte zda nemá nemocný diabetickou kartičku nebo kartičku s poruchou srážení krve. Zastavte krvácení.
- Zavolejte ZZS – můžete použít univerzální telefonní číslo 112, ale lepší a rychlejší je klasická 150. Vše operátorům nahlaste. Hlavně kde se nacházíte a jak vypadá stav nemocného.
- Poskytněte První pomoc – Podle pokynů poskytněte první pomoc. Při resuscitaci již nemusíte dýchat z úst do úst. Hlavně je důležité pořádně stlačovat hrudník i na úkor zlomení žeber! Je důležité co nejvíce stlačovat, je to hodně důležité!
- Vyčkání příjezdu ZZS a předání postiženého
Opravdu se nebojte poskytnout první pomoc, i kdybyste si nebyli jistí vždy zavolejte záchranou službu, která vás už navede. Podle zákona musí sanitka přijet do 15 minut. Je velmi malá pravděpodobnost, že se dostanete do situace, kdy budete muset PP poskytnout sami, vždy se najde někdo kdo tam bude s vámi! Proto komunikujte a řešte vše s rozvahou. Instinkt vám stejně v takových situací sám napoví co máte a nemáte dělat. Hlavně se nezdržujte detaily, na těch nezáleží. Je důležité aby postižený dýchal a nikde nekrvácel, to je vaše priorita, o ostatní se postarají kvalifikovaní záchranáři a poté lékaři.
V klidu si pročtěte naše články, které shrnují nejčastější situace, kdy první pomoc použijete a hlavně se nebojte poskytnout první pomoc! Nikdy nevíte do jaké situace se dostanete vy nebo vaši blízcí!
Autor: Lucie Kliková DiS.