Sebetestování
Nechcete čekat v ordinaci na to, abyste zjistili zda trpíte zánětem či vysokým krevním tlakem? Chcete se nejprve otestovat sami a až po špatném výsledku navštívit lékaře? Není nic jednoduššího než si pořídit domácí testovací přístroje, které vám dokáží prozradit, jakým neduhem právě trpíte.
Přístroje si můžete zakoupit v lékárně a jejich pořizovací cena není tak vysoká, aby se vám investice nevyplatila.
Jaké všechny nemoci si můžete sami otestovat?
Cukrovka – v současné době není nic jednoduchého, než si pořídit testovací proužky, které vám během několika minut řeknou, zda máte nízkou či vysokou hladinu cukru v krvi a zda byste měli zajít k lékaři. Tyto testovací proužky jsou volně prodejné v lékárně nebo na internetu. Postupujte podle návodu, stačí jen moč do kelímku, ponořit papírek a čekat na barevné vyhodnocení testu. Pokud víte, že trpíte cukrovkou, pořiďte si klasický glukometr, který z kapky krve rychle diagnostikuje přesnou hladinu cukru v krvi.
Krvácení v tlustém střevě – tzv. Okultní krvácení může být předzvěstí rakoviny tlustého střeva nebo jiné velmi vážné nemoci, jako jsou vředy či záněty střev. Proto existují testovací papírky, které vám ihned zjistí, zda vaše stolice obsahuje skryté krvácení. Testování je velmi jednoduché a je zapotřebí jen postupovat podle návodu.
Vyšetření moče – testovací proužky rychle a efektně zjistí, zda máte v moči bílkoviny (zánět), glukózu (cukrovka), ketony (cukrovka, dieta), krev (zánět, krvácení), bilirubín (problém s játry) a další nežádoucí látky, které by ve větším množství v krvi být neměly. Vyšetření moče je velmi dobrá diagnostika zánětu či jiného problému v organismu, proto tyto testovací proužky doporučujeme do každé domácnosti.
Zánět v těle – je nutné jít k lékaři a mít antibiotika? Předtím, než se vydáte k lékaři vyzkoušejte CRP test, který určí zda máte jít pro antibiotika či se jedná o virovou infekci, kde antibiotika opravdu nezaberou. CRP test vám do 5 minut zjistí, jaký zánět je ve vašem organismu přítomen a zda je potřeba jít k lékaři pro antibiotika. Test se provádí z kapky krve, která je odebraná z prstu, jedná se o nebolestivý výkon, který je vhodný i pro diagnostiku zánětu u dětí.
Menopauza – pro ženy, které si chtějí být jisté, že je stav, který momentálně prožívají fyziologický, máme velmi zajímavý tip na test, který určí zda se vaše tělo dostává do menopauzy. Test vám změří hladinu FSH hormonu v moči, postup je stejný jako u klasických papírků, které slouží k diagnostice například zánětu v močových cestách. Pro spolehlivější testování použijte test dvakrát, protože v průběhu menstruačního cyklu se hladina FSH hormonu mění.
Borrelia test – bojíte se, že klíště, které jste měli bylo infikované? Není nic jednoduššího než si koupit tento test na určení, zda je klíště infikováno. Klíště dáte do nádobky s roztokem a po pár minutách zjistíte, zda máte mít nějaké obavy a jestli navštívit lékaře ihned. Test je určen pro zvířata i lidi.
Testy mužské plodnosti – v současné době velký problém mnoha párů. Mužská, ale i ženská neplodnost je velmi diskutovatelné téma. Bojí se váš muž lékařů a nechce jít na testy? Pořiďte si domácí test na plodnost, který v pohodlí domova odhalí, zda je váš partner nemocný a jak máte postupovat dál. Vzorek spermatu je za 90 minut testování schopno diagnostikovat a zjistit zda za neplodnost může váš partner.
Testy na pohlavní nemoci – nechráněný sex se v současné době nemusí vyplatit. Pokud si nejste jistí, zda byl sex bezpečný, můžete se nechat doma otestovat na syfilis, chlamydie a ženské kvasinkové infekce. Test na chlamydie je určen pouze pro ženy a provádí se odběrem vzorečku z pochvy. Do několika desítek minut se dozvíte, jestli trpíte nějakou pohlavní chorobou.
Potravinová intolerance – máte zažívací problémy? Dostavují se u vás pravidelné alergické reakce, bolesti břicha či průjem? Nevíte jaké potraviny vám tyto problémy způsobují? Určitě si pořiďte tento test na samo vyšetření potravinové intolerance. Odeberte si z prstu malý vzorek krve a do 40 minut se můžete těšit na výsledky. Sada vám zjistí potravinovou intoleranci na nejznámější potraviny (obiloviny, luštěniny, maso, ryby, zelenina, ovoce, mléčné a živočišné výrobky).
Střevní infekce – infekce způsobená Helicobacterem pylori je závažná a je potřeba jí včas diagnostikovat. Trpíte-li úbýtkem váhy, průjmem, zvýšenou tělesnou teplotou a únavou, je na místě zjistit zda netrpíte touto infekcí. Test je jednoduchý, za 10 minut zjistíte z odebraného vzorku stolice, jestli je Helicobacterus pylori přítomen.
Celiakie – závažné onemocnění, které trápí hodně lidí všech věkových skupin. Nesnášenlivost lepku se projevuje ztrátou hmotnosti, průjmem, nadmutým břichem, pálení žáhy či plynatostí. Kapka krve určí zda trpíte celiakií a jestli je u vás nutné zcela odmítnout lepek.
Cholesterol – další velmi oblíbený test domácího samovyšetření, je test na zjištění hladiny cholesterolu v krvi. Opět je zde potřeba kapka krve a do 15 minut se dozvíte výsledek.
Mononukleóza – infekční onemocnění, které je velmi zákeřné. Nemoc je vážná díky tomu, že při neléčení může vir napadat játra a léčba je velmi obtížná. Kapka krve a výsledek máte do 5 minut hotový.
Rakovina prostaty – výsledek testu je až s 99% úspěšný. Pokud máte podezření na špatnou funkci prostaty není nic jednoduššího než se otestovat doma. Kapka krve a výsledek do 5 minut.
Speciální testy na drogy a alkohol – podobně jako při policejní kontrole nafoukáte do trubičky a zjistíte, zda můžete již řídit nebo jestli je vaše dítko opilé. Pro testování drog je zapotřebí moč, tento test vám bezpečně zjistí, zda je člověk pozitivní na THC, extázi, pervitin, heroin a jiné opiáty. Výsledek do několika minut.
HIV test – speciální test na určení, jestli jste HIV pozitivní. Lékaři tento test nemají moc rádi, ale pro domácí testování je vhodný, pokud se bojíte jít k lékaři. Je nutné tento test opakovat ještě po 3 měsících kdy je HIV již prokazatelně v krvi pacienta. Pokud vám vyjde test pozitivně neprodleně navštivte obvodního lékaře a řekněte mu jaký test jste si dělali a kdy jste měli nechráněný styk. Je nutné vyšetřit také partnera.
Krevní skupina – nejedná se o klasický diagnostický test, pokud ovšem svojí krevní skupinu neznáte je velmi dobré zjistit si jí v případě, že někdy budete krev akutně potřebovat nebo někdo ve vaší rodině.
Těhotenský a ovulační test – velmi potřebné testy pro ženy, které se pokoušejí otěhotnět a zjistit zda je těhotenství pozitivní. Testy mají přesnost již 99%, pokud vyjde test na těhotenství pozitivně je dobré zajít co v nejkratší době ke svému gynekologovi a potvrdit tuto zprávu.
Diagnostika těchto všech nemocí nebo stavů je zcela individuální a je opravdu je na preventivní či akutní zjištění problémů. Pokud vám jakýkoliv test vyjde pozitivně je zapotřebí navštívit lékaře, říct mu jaký test jste použili a zeptat se na další postup léčby. Samodiagnostické testy jsou velice vhodným dárkem k narozeninám či na vánoce. V době kdy nevíte, co svému nejbližšímu darovat, dejte mu některý z těchto velmi potřebných testů, uvidíte, že dárek bude přijat pozitivně a přispění k léčbě určité diagnózy může být urychleno.
Testování má mnohá pozitiva, pokud nemáte rádi lékaře je to skvělou alternativou jak si zjistit aktuální onemocnění a zahájit co nejdříve příslušnou léčbu.
Autor: Lucie Kliková, DiS.