Rozdíly mezi mladou a starou kůží

Stárnutí kůže je přirozený jev u každého člověka. Tento fakt je podmíněn mnoha faktory, jako jsou genetika, životní prostředí, strava a životní styl obecně. U mladé kůže dochází k častější obnově buněk, přibližně jednou za měsíc. U staré kůže k této obnově dochází pomaleji (cca jednou za 2-3 měsíce) proto vypadá kůže starší. Svrchní vrstva kůže – pokožka, se zeslabuje. Dochází k vysychání kůže, která není dostatečně hydratovaná.

Rozdíl mezi mladou a stárnoucí kůží

Z toho důvodu jdou více vidět žilky, nedostatky na kůži apod. S věkem také klesá produkce kolagenu a elastinu, které jsou zodpovědné za pružnost kůže. Kůže ztrácí svoji pružnost a tvoří se vrásky. V obličeji, kde je kůže tenká, jsou nejpatrnější. Se stárnutím dochází ke snížení prokrvení a kůže je méně zásobená živinami potřebných pro výživu. Často dochází k oslabení cévní stěny a „praskání žilek“, které jsou převážně v obličeji hodně nápadné.

Změny nastávají také v pigmentaci kůže. U některých jedinců (zvláště vlivem genetiky) může dojít až k abnormální pigmentaci kůže. Nejčastěji se tvoří pigmentové skvrny v obličeji, na rukou a nohou. Větší množství pigmentových skvrn a znamének se může vyskytnout u jedinců nad 50 let. Každou atypickou změnu kůže, znamínka či névu je třeba pečlivě sledovat. Vystavování se nadměrnému slunečnímu záření, častý pobyt v soláriích a genetika mohou hrát roli ve vzniku melanomu, což je maligní nádor kůže.

Kůže (cutis, derma)

Jedná se o největší orgán, který pokrývá celé naše tělo. U dospělého člověka kůže zaujímá 1,6-1,8 m². Je to velmi důležitý orgán, který chrání vnitřní prostředí před škodlivými vlivy včetně slunečního záření. Kůže je dostatečně pevná, a tak slouží i proti nárazům, ale dostatečně pružná pro pohyb. Její tloušťka je v různá podle místa od 0,3 do 4 mm. Nejtlustější je na zádech a nejtenčí na očních víčkách. Kůže má schopnost vodotěsnou, takže se přizpůsobí jak v horku, tak v dešti.

Více informací o stavbě pokožky.

Autor: Klára Šedová