Rizika liposukce

Hitem moderního světa je zkrášlování, drastické hubnutí a značkové oblečení. Kdo nemá čas, ale má peníze, může se ponořit do světa plastické chirurgie a dopřát si luxusní tělo bez práce. Plastická chirurgie je v současné době na vzestupu a není skoro nic, co by nezvládla změnit.

Liposukce

Moderní hubnutí a tvarování břicha ve formě liposukce zažívá v posledních letech velký boom. Ale rizika spojená s touto procedurou jsou někdy velmi bolestivá a dlouhotrvající. Po přečtení tohoto článku si rozmyslete, zda vám stojí za to jít na liposukci a nebo se raději spokojíte se svou postavou a zkusíte změnit životní styl tak, abyste zhubli i bez zákroku chirurgů.

Co je to liposukce

Liposukce neboli tumescentní liposukce je zákrok, při kterém se odsává podkožní tuk z problémových partií, jako je břicho, stehna, hýždě či boky. Do těla se vpraví jehla, která znecitliví tukové buňky a následně jsou tenkou kanylou odsáty pryč. Liposukce se smí dělat pouze na dvou místech zároveň a může se odsát jen 3% z celkové váhy člověka. Liposukce se provádí mnoha technikami, od bezbolestné ultrazvukové, až po klasickou s odsátím tuku kanylou.

Jak zákrok probíhá a doba hojení

Samotný zákrok nezabere více než hodinu, po provedení zákroku budete odvezeni na pokoj a večer již můžete opustit nemocnici. Protože je zákrok miniinvazivní, není potřeba provádět ani šití ran. Jeden až dva dny budete mít místo sterilně přikryto a budete si muset pravidelně měnit obvazy. Bude vám prosakovat aplikovaná tekutina a uvolněný tuk (nemusíte se bát, množství tekutiny nebude vysoké). Zákrok není hrazen pojišťovnou, musíte počítat s 20 – 25 tisíci Kč za operaci. Po třech dnech budete již moci normálně navštěvovat zaměstnání. Po dobu 6 měsíců se nedoporučuje provádět nová liposukce, s výjimkou ultrazvukové, ta se může opakovat po měsíci.

Nejčastější komplikace

Při klasické liposukci jsou možné všechny komplikace, tak jako je tomu u normální operace. Což znamená infekce nebo krvácení. Samotná liposukce je bohatá na různé komplikace, především se jedná o nepravidelné zakřivení pokožky, nedostatečné odsátí tuku a hromadění v jednom místě, volná kůže v místě odebrání tuku (lze spravit kompresními punčochami či prádlem), necitlivost kůže, tuková embolie (tuk se dostane do porušené cévy), změny zabarvení kůže, nadměrné odsátí tuku (deformity, prohlubně, nerovnost) nebo kožní nekróza.

V případě, že pozorujete v místě vpichu tyto příznaky, je zapotřebí neprodleně informovat lékaře, který vám zákrok prováděl a objednat se na kontrolu postiženého místa.

Autor: Lucie Kliková DiS.