Ptačí chřipka
Chřipka je velkým strašákem v každém zimním období. Relativně běžná choroba může být i životu nebezpečná, pokud se podcení. O to nebezpečnější pak může být, pokud se místo klasické chřipky jedná o silnější druh, například chřipku ptačí. Právě o ní si dnes něco povíme z pohledu jejího výskytu u nás.
Svůj název získala ptačí chřipka tím, že se původně šířila pouze mezi ptáky. Problém ale nastal v roce 1997, kdy virus zmutoval a v Hong Kongu se poprvé dostal i do lidského těla. V roce 2004 došlo k velkému mezinárodnímu rozšíření. Zmutovaný virus ptačí chřipky schopný přenosu na člověka se označuje jako H5N1 a svého času se jednalo o obrovského strašáka.
Zpočátku se ptačí chřipka projevuje úplně stejně, jako chřipka klasická. Pacient má zvýšenou tělesnou teplotu, bolesti ve svalech, kašel a bolesti krku. Pokud nedojde k včasnému zaléčení, následky se zhoršují a může dojít až k celkovému kolapsu orgánů. Na ptačí chřipku však zabírá pouze speciální typ léku, který nese obchodní označení Tamiflu.
V České republice se ptačí chřipka poprvé objevila na jaře 2006. Preventivní opatření však byla provedena už o půl roku dříve, protože se počítalo s možností propuknutí rozsáhlé pandemie.
Ta se naštěstí nepotvrdila. Přesto však bylo do zásoby nakoupeno Tamiflu za 300 milionů korun. Zásoby tohoto léku se naštěstí nevyužily. Zprávy o ptačí chřipce utichly stejně rychle, jako se objevily.
V letošním roce se však ptačí chřipka vrátila na scénu po téměř deseti letech. První oblastí výskytu byla jižní Morava, postupně se virus začal projevovat i jinde. Tentokrát se jedná o kmen H5N8, který sice není přenosný na člověka a nebyl zaznamenán dosud žádný případ, kdy by se virus v lidském těle uchytil, nicméně, existuje možnost případné mutace, která by se mohla lidskému organismu přizpůsobit.
Autor: symptomy.cz