První pomoc v lese

V tomto článku si shrneme co všechno se může stát v lese. Jedná se o výčet toho nejpravděpodobnějšího a následná první pomoc.

Co se může stát v lese

Přisátí klíštěte

Jakmile zpozorujete, že máte na sobě přisáté klíště, okamžitě se jej snažte vytáhnout. Ovšem pozor, abyste jej vytáhli opravdu i s hlavičkou. Triků jak vytáhnout klíště je několik, pokud nemáte svůj již zvládnutý postup, raději vyhledejte lékaře. Místo poté minimálně 3 týdny pozorujte, kvůli infekci.

Uštknutí hadem

Jestliže bylo uštknutí Zmijí obecnou, urychleně vyhledejte lékařskou pomoc nebo volejte ZZS. Postižený by se měl co nejméně hýbat, aby se jed nešířil po těle tak rychle. Jedná-li se o jed jiného hada (zahraniční dovolená) je důležité popsat vzhled a velikost. Ránu nevysávejte, neřezejte, nevymačkávajte a nezaškrcujte!

Podvrtnutý kotník

Velice častý úraz v nezpevněném terénu v lese. První pomoc je velice jednoduchá, zavažte kotníkem kusem látky, obinadla či oblečením (podle toho co najdete) a dopravte poraněného k nejbližšímu lékaři. Můžete mu z kusu klacku vytvořit berli, máte-li s sebou vodu chlaďte poraněný kotník. V tomto případě není nutné volat ZZS.

Zlomeniny

Tak jako tomu bylo u podvrtnutého kotníku, i zde je potřeba zlomeninu zafixovat, aby se již nehýbala. Pokud se jedná o jednoduchou zavřenou zlomeninu, není potřeba volat ZZS. Postiženého dopravte k lékaři, vy jen dávejte pozor, aby se zlomenina moc nehýbala. U komplikovanějších zlomenin či u otevřených zlomenin je potřeba nejprve zastavit krvácení, poté zakrýt ránu nejlépe sterilním obvazem nebo co nejčistším kusem oblečení. Jestliže je poraněný v bezvědomí volejte ZZS a pokuste se jej dopravit na místo, kam se dostane sanitka.

Napadení zvířetem (liška, bachyně, medvěd)

V České republice je malá šance na poranění zvířetem, naštěstí zde nežijí šelmy ani jiná nebezpečná zvířata, ale i liška či kanec mohou dost znepříjemnit procházku po lese, zvlášť když jsou nemocná a nebo mají mladé. Rozhodně se nedoporučuje utíkat. Nejlépe uděláte když se postavíte ke zvířeti čelem a budete pomalu ustupovat, nejlépe ke kmeni stromu, pokud se zvíře nebude chtít vzdálit a bude stále připravené zaútočit, nejlépe uděláte pokud vylezete na nejbližší strom a vyčkáte. Napadaní medvědem je u nás vysoce nepravděpodobné. Jestliže přece jen nějakého agresivního jedince potkáte, lehněte si na zem a dělejte mrtvého. Medvěd si vás očuchá a poté odejde. V žádném případě neutíkejte, medvěd je překvapivě rychlé zvíře. Při pokousání ránu očistěte dezinfekcí, sterilně zavažte obinadlem nebo čistým kusem oblečení a dávejte pozor na krvácení. Při velké ráně volejte ZZS a dopravte sebe nebo postiženého k nejbližší silnici. Jestliže je zranění malé, vyhledejte lékaře sami. Je důležité vědět, kdy jste byli naposledy očkovaní proti tetanu.

Pád ze skály

Tak jako je tomu u jiných pádů je i zde velice důležité minimálně s poraněným manipulovat. Není-li v bezvědomí či nedýchá, raději s ním vůbec nehýbejte. Jen pokud by hrozilo sesunutí kamení ze skály či jiné nebezpečí. V nebezpečném terénu se nepokoušejte za poraněným dojít a raději volejte ZZS, která se díky hasičům k postiženému snadněji dostane. Jestliže se k postiženému v pohodě dostanete, dávejte pozor na krvácení. Pokud poraněný komunikuje nahlaste dispečinku jakou bolest a kde udává.

Otrava rostlinami

Samozřejmě, že většina lidí ví, které rostliny v lese jíst a které ne. Může se však stát, že máte s sebou malé dítě a neuhlídáte jej a ono místo borůvky sní Rulík zlomocný, který je borůvkám dost podobný. V takovém případě ihned vyvolejte zvracení a pokud bylo množství vyšší vyhledejte lékařskou pomoc.

Bodnutí hmyzem a následná alergická reakce

Pokud je člověk alergický na hmyzí (nejčastěji vosí) štípnutí, většinou o svém problému ví a nosí sebou léky. Jestliže je tedy bodnut, ihned si aplikuje léky. Měli by zabrat do několika minut, nestane-li se tak musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Alergická reakce se šíří poměrně rychle a není čas na hrdinství. V případě ztráty vědomí, zavolejte ZZS a postiženého dopravte k nejbližší silnici. Při ztrátě srdeční funkce okamžitě zahajte resuscitaci.

Autor: Lucie Kliková, DiS.