První pomoc na horách
Ať už se chystáte na hory v zimě nebo v létě i zde je pro vás přichystané typické nebezpečí. Nejedná se jenom o zlomeniny, otřesy mozku a podobné, ale také o laviny, napadení zvířetem nebo třeba podlomení ledu či pád z výšky. V tomto článku si napíšeme nejčastější zranění, která vznikají na horách a jak nejlépe poskytnou první pomoc bez zbytečných a složitých operací.
Zlomeniny, napadení zvířetem a pád z výšky
Tyto úrazy a nepříjemná zranění jsme si popsali ve článku: Co se může stát v lese. Nejdůležitější je zamezit dalšímu zranění, zafixovat končetinu, znemožnit krvácení a zavolat ZZS.
Lavina
Jestliže se chystáte na nějakou vysokohorskou turistiku vždy se přesvědčte, že v dané lokalitě nehrozí laviny. Na horské chatě vás budou určitě informovat o aktuálním počasí, ale to se mění z hodiny na hodinu. Nikdy nepodceňujte základní vybavení (lékárnička, lavinový vyhledávač, lavinová sonda, lopata, ABS). Mluvíme zde o turistice do neznámých zasněžených hor. Jste-li na takové výpravě poprvé nechte si poradit od odborníka a nejlépe uděláte, když s vámi nějaký půjde. Pokud vás horská služba nenajde do 30 minut, je šance na vaší záchranu jen 30%.
Jste-li svědkem laviny, pamatujte si na jakém místě jste člověka naposledy viděli a okamžitě volej horskou službu. Přepni si lávový vyhledávač na příjem a okamžitě začni systematicky hledat. Může vám pomoci také kus dřeva, jakmile začne signál sílit, použijte lopatu na vyhrabání. Takto hledejte 20 minut! Jakmile naleznete zasypaného, snažte se hrabat z boku a dostat se co nejdříve k obličeji, kde vytvoříte skulinu. Po vyhrabání stabilizujte páteř a posuďte stav vědomí, zahřívejte postiženého. Podle okolností vyčkejte na příjezd horské služby.
Prolomení ledu
Obecně platí, že pokud je led tenčí než 25 cm, nedoporučuje se po něm pohybovat. Jestliže si nejste jistí, na led nechoďte. U veřejných bruslařských ploch ve volné přírodě jsou speciálně vyškolení lidé, kteří tloušťku ledu pravidelně kontrolují a upozorní vás na případné nebezpečí. Potřebujete-li přejít zamrzlou vodní plochu, nevíte tloušťku ledu a jste ve větší skupince, doporučuje se minimální rozestoupení 5 metrů.
Při prolomení ledu nejprve přivolejte ZZS. K okraji propadlého ledu se přibližujte pomalu a plazte se (vzniká tak větší plocha a váha se rozloží), nejlepší pro vás je připevnit se lanem k něčemu co plave a nebo u břehu ke stromu. Po vytažení tonoucího zajistěte transport ke břehu tím, že jej budete táhnout. Na břehu zkontrolujte životní funkce a pokud postižený nedýchá zahajte KPR, nejprve 5 vdechy a poté stlačujte 100 krát za minutu. Po úspěšném oživení zabalte postiženého do deky (bundy) a udržujte jej v klidu.
Autor: Lucie Kliková, DiS